Wybór typu uczelni: państwowa czy prywatna?

Wielu młodych ludzi kończących szkołę średnią staje przed dylematem, jakim jest wybór typu uczelni. Wybór jest trudny, a za każdą z uczelni stoję argumenty za i przeciw.

W Polsce i zagranicą studenci mają do wyboru szeroki wachlarz uczelni, prywatnych i państwowych, tych cieszących się popularnością, posiadającym dobrą renomę i tych mniej znanych. Student może również zdecydować się na studia zaoczne (niestacjonarne) lub dzienne (stacjonarne). Wybór typu uczelni jest trudny. Tyle możliwości, co tu wybrać?

 

 

  • Uczelnie państwowe
    Takich uczelni jest w Polsce na pęczki. Najbardziej znane to Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Adama Mickiewicza. Każda z uczelni oferuje studentom wiele kierunków kształcenia, stypendia, wiele z nich prowadzi program Erasmus. Na takich uczelniach progi są stosunkowo wysokie, a i kierunki, szczególnie te prestiżowe, otwierające drzwi do kariery, niezwykle oblegane. Dlatego też, na studia dzienne dostać się ciężko. Dużo łatwiej starać się o miejsce na uczelni, planując naukę w systemie niestacjonarnym. Ale studia niestacjonarne kosztują, i to niemało. Nie każdego na nie stać. Z pomocą przychodzą programy stypendialne, kredyty studenckie.
  • Uczelnie prywatne
    Uczelnie prywatne to uczelnie o wysokim poziomie edukacji, często kierujące się zasadą "płacę i wymagam". Nie są tanie, nie każdego na nie stać, ale na pewno nie cieszą się brakiem zainteresowania. Wbrew pozorom, nie są to szkoły dla bogatych. Stać na nie i wielu przeciętnych studentów, bo i one, zarówno jak i publiczne, oferują stypendia, czy to socjalne czy naukowe, a poza tym i na takich uczelniach jesteśmy w stanie otrzymać kredyt studencki. Uczelnie prywatne z pewnością dbają o swoich uczniów. Często przy takich szkołach otwierane są biura doradztwa zawodowego, które pomagają w znalezieniu pracy swoim absolwentom. Również na uczelniach prywatnych, na liście atutów figuruje program Erasmus.
  • Zarówno uczelnie prywatne jak i państwowe posiadają tyle samo wad, ile zalet. Nie ukrywajmy, że na uczelniach prywatnych poziom nauczania jest nieco wyższy niż na uczelniach państwowych. Niewykluczone, że po ukończeniu uczelni prywatnej łatwiej będzie nam znaleźć pracę w naszym zawodzie. Ale prawda pozostaje jedna i niepodważalna. Wybór typu uczelni wiąże się z kosztami. Nie ważne jest to, gdzie chcesz studiować. Ważne jest to, czy Cię na to stać. Wielu studentów wybiera studia zaoczne i podejmuje pracę, żeby odciążyć rodziców, opłacić studia i jeszcze oszczędzić na własne wydatki. Wybierając typ uczelni najlepiej jednak kierować się opinią znajomych studentów. Nikt o uczelni nie powie więcej, niż student.