Wybrzeże Szkieletów - docenić piękno!

Wybrzeże Szkieletów to jedno z największych cmentarzysk statków, z pięknymi krajobrazami spowitymi gęstą, mleczną mgłą.

Park Wybrzeża Szkieletów pokrywa długi pas przybrzeżny na północ od Swakopmund, słynie ze swojego unikalnego koloru, niezmiennego od tysięcy lat krajobrazu, gęstych mgieł i zimnego wiatru powstałego dzięki prądowi Bengalskiemu.

 

 

  • Położenie i krótka historia Wybrzeża Szkieletów

Wybrzeże Szkieletów to wybrzeże Oceanu Atlantyckiego w północnej części Namibii, o długości ponad pięciuset kilometrów. Portugalscy żeglarze ten rejon nazywali „brzegiem piekła”, ponieważ występują tam silne fale morskie i liczne płycizny, które stanowią śmiertelną pułapkę dla przepływających tamtędy statków. Pod powierzchnią znajdują się pokaźne złoża diamentów i innych, cennych minerałów. Miejsce to od lat przyciąga wielu śmiałków, pragnących szybkiego wzbogacenia się. Do dzisiaj Wybrzeże Szkieletów usiane jest szczątkami rozbitych statków oraz kośćmi ludzi i zwierząt, które tworzą jeden z największych cmentarzysk statków na świecie, stąd nazwa Wybrzeża Szkieletów. W 1971 roku utworzony został tam Skeleton Coast National Park, czterdziesto kilometrowej szerokości pas ciągnący się od rzeki Kunene do rzeki Ugap, chroniący powierzchnię półtora miliona kilometrów kwadratowych Pustyni Namib, najstarszej na świecie pustyni- liczącej około pięćdziesięciu pięciu milionów lat. Niestety, tylko nieznaczna część Parku została udostępniona dla turystów. Większość obszaru znajduje się pod ścisłą ochroną, ponieważ najmniejsza nawet obecność człowieka szkodzi tamtejszemu środowisku. Dlatego też pustynię można zwiedzać wyłącznie w mało licznych grupkach, po wcześniejszym uzyskaniu specjalnego zezwolenia w Windhoek.

 

  • Walory Wybrzeża Szkieletów

Podziwiać tam można gęste mgły utrzymujące się przez większą część dnia, które powstają na skutek zetknięcia się zimnego Prądu Bengalskiego z ciepłym i suchym tropikalnym wiatrem. Roczne opady w tamtym rejonie nie przekraczają dziewięćdziesięciu milimetrów na metr kwadratowy, ponieważ cieplejsze powietrze w wyższych partiach atmosfery stanowi zaporę dla zimnego i wilgotnego prądu znad Atlantyku, co zapobiega powstawaniu chmur. Mgła, prócz niezwykłego swoistego uroku, stanowi praktycznie jedyne źródło wody dla wielu zwierząt mieszkających na pustyni. Specyficzne dla tego rejonu kolory, zmieniające się i grające cieniami światło nadaje temu miejscu niepowtarzalną atmosferę. Podziw budzi również niezmienny od tysięcy lat krajobraz, rozciągający się wzdłuż słonych równin, nad którymi góruje Góra Agaty (Agate Mountain). Niezwykła jest także kolonia fok na Cape Frio, gdzie żyje ich prawie dwadzieścia tysięcy. Na Wybrzeżu Szkieletów spotkać można jeszcze inne, ciekawe zwierzęta, między innymi gemsboka, szpringboka, szakala, strusia afrykańskiego oraz hienę. Przy wyschniętych korytach rzek mieszkają przystosowane do życia na pustyni słonie, czarne nosorożce, żyrafy oraz lwy.