Wycieczka śladami Shakespeare'a

Malownicze Stratford-upon-Avon i teatr The Globe w Londynie to najważniejsze miejsca na mapie wycieczki śladami Shakespeare'a.

Trudno znaleźć kogoś, kto nie zna nazwiska Williama Shakespeare'a. Utwory tego dramaturga, ich inscenizacje czy ekranizacje, do dzisiaj poruszają, a on sam przez wielu uważany jest za najwybitniejszego pisarza wszech czasów. Zarówno biografia, jak i jego twórczość kryje wiele ciekawostek. Dlatego, aby je poznać, warto się wybrać na wycieczkę śladami Shakespeare'a. Dzięki niej można zwiedzić też wiele interesujących miejsc.

Stratford-upon-Avon
Szekspir urodził się w Stratford-upon-Avon i tam zmarł. Miasteczko leży w regionie West Midlands, prawie czterdzieści kilometrów na południowy wschód od Birmingham. Zamieszkuje je ponad dwa tysiące ludzi, zaś odwiedza co roku ponad trzy miliony osób. Wybierając się na wycieczkę śladami Shakespeare'a, trzeba pamiętać, że to najważniejsze miejsce, obok The Globe w Londynie, związane z życiem tego twórcy. W mieście są teatry: Royal Shakespeare Theatre, skąd można oglądać malowniczą okolicę, Swan i The Other Place. Przechadzając się po miejscowości, trzeba zwrócić uwagę na domy związane z życiem dramaturga. Urodził się on w Shakespeare Birthplace, a w New Place zmarł. Tę ostatnią posiadłość, drugą co do wielkości w Stratford, nabył po wzbogaceniu się w Londynie. Dom został zburzony, a dziś jego fundamenty zobaczymy w muzeum obok. Natomiast budynek Anne Hathaway's Cottage należał do żony poety, a Mary Arden's House do jego matki. Z kolei pomnik grobowy Szekspira znajduje się w Kościele św. Trójcy, jest tam jego popiersie z piórem i papierem w rękach, alegoryczny herb rodziny, a także łacińskie epitafium. Następna atrakcja w Stratford-upon-Avon to Shakespearience, czyli multimedia o Szekspirze w Waterside Theatre. Aby nieco odetchnąć podczas wycieczki śladami Shakespeare'a, warto zajrzeć do Stratford Butterfly Farm lub pubów Black Swan czy Dirty Duck.

The Globe
W czasach elżbietańskich wędrowały po kraju trupy aktorów. W roku 1587 Shakespeare prawdopodobnie przyłączył się do jednej z nich i być może w tym samym roku przybył do Londynu. Po tak zwanych straconych latach, w których według jednej z hipotez Shakespeare mógł podróżować po Europie, znalazł się on w zespole Sług Lorda Szambelana. Była to wówczas najlepsza grupa teatralna w mieście, najczęściej występująca na dworze królewskim. Elżbieta I lubiła sztukę teatralną i pomagała jej się rozwijać, czego dowodem był teatr The Globe. W 1599 roku został wzniesiony, a swoją działalność rozpoczął od wystawienia sztuki Shakespeare'a "Henryk V". Tutaj odbywały się premiery jego dramatów. Wycieczka śladami Shakespeare'a musi zatem obejmować Londyn, a w szczególności dzielnicę Southwark na południowym brzegu Tamizy, gdzie zrekonstruowano teatr The Globe. Wiernie odtworzona budowla (z niezadaszoną sceną, wokół której stoi część publiczności) wprowadza w atmosferę czasów elżbietańskich, a przewodnicy mogą nam opowiedzieć o historii tego teatru. Szczególną atrakcją w The Globe są sztuki wystawiane tak samo jak w dawnych czasach, na przykład aktorzy grają w średniowiecznych kostiumach. Znajduje się tam również muzeum Shakespeare'a. Nic dziwnego zatem, że The Globe jest interesującym i często odwiedzanym przez turystów miejscem.