Wyczerpująco o antykoncepcji mechanicznej

Antykoncepcja mechaniczna polega na stworzeniu bariery fizycznej między narządami rozrodczymi partnerów lub jedynie między nasieniem i macicą.

Niezwykle ważne jest uświadomienie społeczeństwa o możliwościach antykoncepcyjnych, tak by dzieci przychodziły na świat w momencie, gdy ich rodzice są na to w pełni przygotowani finansowo i psychicznie. Jedną z nich jest właśnie antykoncepcja mechaniczna.

Prezerwatywy 

Najbardziej znaną metodą antykoncepcji mechanicznej jest prezerwatywa męska. Do jej sukcesu przyczynia się niska cena, łatwość w użyciu oraz ogólnodostępność. Najczęściej wykonana jest z lateksu. Może to być niekiedy jej wadą (uczulenia na ten materiał). Dodatkowo jest często pokryta spermicydami. Minusem jest także obniżenie poziomu doznań seksualnych.
Prezerwatywa damska ma postać walca i jest około 10 razy mocniejsza od męskiego kondomu. Oba rodzaje chronią przed chorobami wenerycznymi.

Antykoncepcja dopochwowa

Diafragma (wielokrotnego użytku) oraz kapturek (jednorazowy) to gumowe błony rozciągnięte na sprężynie, umiejscawiane na końcu pochwy. Zakłada się je godzinę przed stosunkiem, usuwa zaś od 8 do 10 godzin po. Powinny być dopasowane do szyjki macicy przez ginekologa. Wymagają stosowania środków plemnikobójczych. Gąbka dopochwowa (jednorazowa), wykonana z pianki poluretanowej i nasączona spermicydami, za sprawą przymocowanej do brzegów tasiemki ułatwia późniejsze jej usunięcie. Aplikowana godzinę przed stosunkiem a wyjmowana 30 godzin po, zapewnia ochronę prze cały ten czas. Może powodować uczulenia.

Wkładka wewnątrzmaciczna

Spirala, zakładana jest podczas miesiączki (za sprawą naturalnego otwarcia macicy w tym okresie) przez ginekologa. Wykonana z materiału pokrytego miedzią i srebrem działa plemnikobójczo oraz powoduje zmiany w błonie śluzowej, zapobiegające zagnieżdżeniu zarodka. Zmienia się ją co kilka lat. Nie zaleca się stosowania u kobiet, które jeszcze nie rodziły, w przypadku nieprawidłowości anatomicznych macicy lub infekcji dróg rodnych.

Wskaźnik Pearla

Jest to liczba kobiet (na 100), które zaszły w ciążę, w przeciągu roku stosowania danej metody. Podawany jest w dwóch wariantach. Pierwszy, zakłada sytuacje, w której dany środek stosowany jest ściśle według instrukcji. Jednak często przez pośpiech lub ignorancje reguły te są łamane, co daje drugi wariant. Im niższy wskaźnik tym lepsza ochrona przed zapłodnieniem. Największą skuteczność spośród antykoncepcji mechanicznej posiada spirala (wskaźnik 0,6), dalej są to: diafragma, prezerwatywa męska, żeńska i kapturek. Najsłabiej chroni zaś gąbka.