Wyjazd na studia: przygotowania - o czym warto pamiętać?

Wyjazd na studia to konieczność znalezienia nowego mieszkania i źródła utrzymania. Warto jednak wejść w nowy etap ze starymi nawykami, by zminimalizować stres.

Wyjazd na studia dla młodych ludzi jest pierwszą prawdziwą szkołą życia. Zmiana środowiska jest jedną z najbardziej stresujących sytuacji w życiu, ale może być także wspaniałą, rozwijającą przygodą. Warto jednak dobrze przygotować się do wyjazdu, aby móc w pełni cieszyć się nowym etapem w życiu.

 

 

  • Zadbaj o mieszkanie

Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, czy lepiej zamieszkać na stancji, czy w akademiku. Domy Studenckie są zwykle tańszą opcją, jednak nie każdemu odpowiadają panujące w nich warunki – nie tylko te związane z wyposażeniem. Akademik to wspaniałe miejsce dla osób, którym wyjazd na studia kojarzy się z codziennym imprezowaniem. Konieczne jest jednak sprawdzenie warunków przyznawania miejsc w Domach Studenckich, gdyż często są one restrykcyjne. Stancja nie zawsze musi być o wiele droższa, ale zazwyczaj nie gwarantuje takiej dozy rozrywek po zajęciach. Najdroższą, lecz dającą najwięcej swobody opcją jest znalezienie kawalerki. Kawalerka to jednak koszt co najmniej tysiąca złotych miesięcznie. Kwota ta może wzrosnąć nawet kilkukrotnie zależnie od wielu czynników – wielkości miasta, odległości od centrum, powierzchni.

 

  • Zadbaj o źródło utrzymania

Pozostawanie na utrzymaniu rodziców jest przyjemne, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. W dużych ośrodkach studenckich o pracę na zlecenie czy o dzieło nie jest trudno. Począwszy od rozdawania ulotek, poprzez opiekę nad dziećmi, wyprowadzanie psów na spacery, aż po pracę w barze - każdy student bez problemu znajdzie coś dla siebie. Jednak także w tym wypadku warto rozejrzeć się wcześniej, gdyż w październiku ilość ofert może być mniejsza od ilości chętnych. Koniecznie należy także sprawdzić warunki przyznawania stypendiów – socjalnego, mieszkaniowego, żywieniowego i innych, oferowanych przez uczelnię. Często maksymalne progi dochodów są wyższe, niż mogłoby się wydawać, a kwoty stypendiów z powodzeniem wystarczają na pokrycie dużej części wydatków.

 

  • Zadbaj o codzienność

Najlepiej jak najwcześniej pomyśleć – świadomie! - o tym, co składa się na naszą codzienność. Jeśli lubisz codzienne gorące kąpiele, poszukaj mieszkania z wanną, a jeśli co tydzień organizujesz sesje RPG – akademik może być świetnym pomysłem. Spisuj wszystkie rzeczy, których często używasz – nie tylko tak oczywiste, jak szczoteczka do zębów. Kuchenne ściereczki, solniczka czy śrubokręt to przedmioty codziennego użytku, których nie zabiera się ze sobą na wakacje – a jednak warto mieć je w domu. Zmiana nawyków to niepotrzebny stres – dlatego warto zabrać ze sobą ukochanego misia i ulubiony kubek. Nie wolno zapomnieć także o dokumentach. Należy zabrać ze sobą: dowód osobisty, paszport, wszelkie dokumenty otrzymane podczas wpisu na studia, a także dowód ubezpieczenia. Od października dowodem ubezpieczenia będzie legitymacja studencka, wcześniej należy mieć jednak ze sobą inny dowód. Warto sprawdzić także swój plan taryfowy u operatora sieci komórkowej - zwłaszcza w początkowym okresie tanie rozmowy z rodziną i przyjaciółmi mogą pomóc zaoszczędzić znaczne sumy. Wyjazd na studia nie oznacza bowiem zerwania kontaktów z dotychczasowymi znajomymi, a jedynie - zdobycie nowych.