Wykonanie maski na karnawał

Wykonanie maski na karnawał może być świetną zabawą. Aby ją wykonać i zostać królową wieczoru nie trzeba mieć niesamowitych zdolności.

Okres karnawału to przede wszystkim czas zabawy i radości. Właśnie wtedy organizowane są różne bale i zabawy, dlatego wykonanie maski na karnawał jest idealną alternatywą dla kupowania drogich dodatków. Przy użyciu kilku rekwizytów i materiałów, które z pewnością można odnaleźć w domowej szafie, wyczaruje się przepiękny, artystyczny dodatek do wieczorowej kreacji.

 • Przygotowanie materiałów
  Do wykonania maski na karnawał potrzebne będzie przygotowanie następujących materiałów: biały lub kolorowy karton, klej oraz taśma, nożyczki, nożyk do cięcia papieru, farby, pisaki, dodatki, na przykład piórka, koraliki, wstążki, cekiny, brokat sypki lub w kleju, gumka lub sznurek. Należy pamiętać, że maska ma odzwierciedlać osobowość, więc im więcej własnej inwencji twórczej, tym lepiej. Proponowane dodatki są tylko punktem wyjścia do tworzenia oryginalnych kompozycji.
 • Tworzenie - największa frajda
  Wykonanie maski na karnawał należy rozpocząć od wycięcia specjalnego wzoru. Szablony są dostępne w internecie, jednak samemu także można wyciąć odpowiedni kształt. Po wycięciu szablonu z kartonu, czas na ozdabianie. Przy pomocy kleju lub dwustronnej taśmy należy przyklejać ozdoby, które można wzbogacić brokatem w kleju lub tym sypkim. Karnawałowa noc powinna być olśniewająca, dlatego im bardziej błyszczące maski, tym lepiej. Wykonanie maski na karnawał może być także świetną zabawą dla dzieci, które mogą rozwijać przy tym manualne umiejętności oraz spędzić czas z rodzicami lub w gronie rówieśników. Po zakończeniu ozdabiania, należy zrobić dwie dziurki na końcach maski i przewlec przez nie gumkę lub sznureczek.
 • Wypukła alternatywa
  Innym sposobem na wykonanie maski na karnawał jest użycie balonów oraz masy papierowej. Należy przygotować następujące materiały: Jeden duży balon i jeden mniejszy, gazety, klej do tapet (lub klej, który wykonuje się własnoręcznie- przepis poniżej), taśma klejąca, nożyczki, dziurkacz, farby, pisaki oraz różne dodatki (podobnie jak przy pierwszym wariancie), sznurek lub gumka.
 • Wykonanie
  Wykonanie maski na karnawał należy rozpocząć od nadmuchania balonów i ich dokładnego zawiązania. Na dużym balonie (wielkości ludzkiej głowy), narysować kontury oczu, ust i nosa- mniej więcej w rzeczywistych proporcjach. W miejscu wyznaczonym na nos, przykleić mniejszy balon. Kolejny krok to wykonanie masy papierowej. Zamiast kleju do tapet można użyć własnoręcznie zrobionej mieszaniny. Należy wymieszać jedną część mąki z dwiema częściami wody i mieszać dopóki klej uzyska konsystencję kremu. Kiedy klej będzie gotowy, wymieszać go z drobno porwaną gazetą. Powstałą mieszankę nakładać warstwami na balon. W miejscu oznaczonym jako oczy lub usta nie należy nakładać masy, ewentualnie jedną, cienką warstwę.
 • Czas na.. czekanie!
  Przygotowana maska musi stać przez około 2-4 dni, aby całkowicie wyschła. Po upływie wyznaczonego czasu należy przekłuć balon i ewentualnie dosuszyć wilgotne obszary. Otwory na usta i oczy odpowiednio dopracować- używając nożyka lub nożyczek, wyciąć pożądane kształty. Gotową maskę pomalować i ozdobić według własnego pomysłu. Wykonanie maski na karnawał nie jest skomplikowane, a daje wiele radości!