Wykopywanie cebulek tulipanów na zimę krok po kroku

Wykopywanie cebulek tulipanów, ich pielęgnacja i przechowywanie to gwarancja pięknego ogrodu każdej wiosny.

Wykopywanie cebulek tulipanów, tak jak wykopywanie cebulek innych kwiatów wiosennych powinno się odbywać co rok przed rozpoczęciem lata.

 

  • Dlaczego to ważne?
    Latem gleba mocno się nagrzewa i jednocześnie mocno wzrasta jej wilgotność. To prowadzi często do pojawiania się chorób grzybiczych, bardzo niebezpiecznych dla cebul kwiatowych.Drugą istotną przyczyną przemawiającą za usunięciem cebulek z ziemi jest powstawanie wokół cebulki macierzystej cebulek tzw. przybyszowych. Jeśli namnoży się ich zbyt dużo, roślina nie ma wielkich szans na kwitnienie za rok. 
  • Kiedy i jak wykopywać cebulki
    Wykopywanie cebulek tulipanów nie może się odbywać ani zbyt wcześnie ani zbyt późno. W obu przypadkach grozi to problemami w uprawie roślin za rok. Najlepszą metodą na upewnienie się, że już nadszedł ten czas, jest wykopanie jednej lub kilku z nich. To jedyny sposób, ponieważ, kiedy wiosna jest ciepła i wilgotna na powierzchni długo może utrzymywać się gęsta rozeta liściowa. To często bywa mylące, zwłaszcza dla początkujących ogrodników. Jeśli wykopana cebulka zaczęła już zmieniać kolor, można zabierać się do dzieła. Dla lepszej orientacji warto wiedzieć, że zwykle cebulki tulipanów wykopuje się w okresie od 15 czerwca do 10 lipca. Podstawowa zasada przy wykopywaniu cebulek kwiatowych to delikatność i ostrożność - uszkodzone cebulki są bardziej podatne na choroby grzybicze. Łatwiej wykonać tę czynność, kiedy roślina nie pozbyła się jeszcze wszystkich liści.
  • Co zrobić z wykopanymi cebulkami?
    To jak obejdziemy się z wydobytymi z ziemi cebulkami, ma duże znaczenie dla przyszłorocznego kwitnienia tulipanów. Po wykopaniu cebulki należy ułożyć cienką warstwą w drewnianej skrzynce i pozostawić do wysuszenia. Najlepiej w jakimś dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Ważne, żeby nie pozostawiać ich na słońcu, ponieważ mogą ulec poparzeniu. Kiedy cebulki wyschną, trzeba je dokładnie oczyścić - usunąć resztki liści, ziemię i uschnięte korzenie. Kolejną czynnością jest oddzielenie cebulek przybyszowych. Tu znowu bardzo ważna jest delikatność. Nie można cebulek rozdzielać na siłę, ponieważ grozi to ich uszkodzeniem. Na koniec cebulki można jeszcze oznaczyć, żeby na wiosnę łatwiej było zaplanować ich rozsadzanie. Wykopywanie cebulek tulipanów kończy wybór miejsca ich przechowywania. Idealnie do tego celu nadają się pomieszczenia, w których możliwe jest utrzymanie temperatury 16 do 22°C, przewiewne i suche, takie, które nie nagrzewają się zbyt mocno.