Wykorzystanie treningu z taśmami: nie tylko w rehabilitacji

Trening z taśmami elastycznymi doskonale sprawdza się jako trening siłowy. Zmienny opór stawiany przez taśmy może stymulować rozwój mięśni.

Trening z taśmami do niedawna powszechnie wykorzystywany był głównie w rehabilitacji, gdzie zdawał egzamin przy pracy nad wytrzymałością kontuzjowanych mięśni czy naderwanych ścięgien. Jak się jednak okazuje, taśmy można również z powodzeniem wykorzystać w klasycznym treningu do poprawy osiągów siłowych.

Istota treningu z taśmami

Taśmy elastyczne wykorzystywane w treningu mogą stanowić same w sobie przyrząd do ćwiczeń, jak i mogą zostać przymocowane do sztangi/hantli podczas wykonywania klasycznych ćwiczeń z wykorzystywaniem obciążenia. Zastosowanie taśm ma przede wszystkim zwiększyć opór stawiany mięśniom w trakcie danego ćwiczenia (wpłynąć na zmianę tak zwanej krzywej siły mięśniowej), co przy regularnym treningu z odpowiednią ilością serii i powtórzeń przekłada się na wzmocnienie (zwiększenie siły) ćwiczonych mięśni. Taśmy można wykorzystywać podczas treningu na siłowni jak i w domowych warunkach, co czyni je wyjątkowo uniwersalnym i wszechstronnym przyrządem - tak naprawdę tylko od kreatywności ćwiczącego zależy jak skonstruuje sobie trening z taśmami, w jakich ćwiczeniach wykorzysta taśmy i tym samym jakie mięśnie będzie stymulował do rozwoju. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że w takim treningu nie potrzeba żadnego wymyślnego sprzętu i ciężarów - taśmy są zupełnie wystarczające. Siłą rzeczy, nie zbudujemy nimi wielkiej muskulatury, ale na pewno wzmocnimy i wyrzeźbimy mięśnie.

Trening z taśmami w praktyce

Większość ćwiczeń, w których wykorzystujemy sztangę lub hantle można przenieść na płaszczyznę treningu z taśmami. Przykładowo, robiąc klasyczne ćwiczenie bez taśmy, takie jak uginanie przedramion ze sztangielkami na biceps, mięśnie cały czas traktujemy ze stałym oporem (wyznaczonym przez ciężar hantli). Gdy zamiast hantli przeprowadzimy trening z taśmami (jeden koniec przydeptując stopą, a drugi trzymając w dłoni, którą wykonujemy uginanie), w miarę unoszenia ręki opór rośnie. Podobne ćwiczenia na każdą partię mięśniową możemy wykonywać zarówno w pozycji stojącej, siedzącej, leżącej i im podobnych. Taśmy elastyczne można również przytwierdzić do stałego ciężaru - na przykład podczas treningu klatki piersiowej przy wyciskaniu sztangi na ławce płaskiej. Dzięki temu, w miarę podnoszenia ciężaru (sztangi), obciążenie wzrasta, co znowu przekłada się na większy opór stawiamy mięśniom w szczytowej fazie ruchu (czyli w momencie, gdy są one najsilniejsze) i w konsekwencji - na lepsze przyrosty masy i siły mięśniowej.