Wynajem domu – czym się kierować?

Metraż wynajmowanego domu, jego stan techniczny, rodzaj ogrzewania, umeblowanie, a także lokalizacja i jego cena są ważnymi aspektami przy podejmowaniu decyzji o wynajmie.

Wynajem domu to dużo większe wyzwanie, niż wynajem mieszkania. Przybliżamy: czym się kierować, na co zwracać największą uwagę.

Wielkość domu

Określamy, jakiego metrażu potrzebujemy, ile ma mieć pokoi, łazienek, czy jedna kuchnia nam wystarczy. Czy przy domu jest garaż na jeden czy więcej samochodów. Czy w domu jest spiżarnia, miejsce na mały warsztat lub - czy jest pomieszczenie gospodarcze, w którym będziemy mogli przechowywać przedmioty, z których korzystamy zaledwie raz w roku - jak na przykład choinka.

Stan techniczny wynajmowanego domu

Ważnym czynnikiem jest rok budowy. Czy dom jest przedwojenny, czy zbudowany w ostatnich latach – to ma znaczenie. Im starszy budynek, tym częstszych napraw będzie potrzebował: raz będzie to pęknięta rynna, przeciekający dach, innym razem bojler czy piec centralnego ogrzewania, którego lata świetności dawno minęły.

Umeblowanie domu

Czy dom ma być umeblowany, czy mamy własne meble i szukamy do wynajmu pustego domu. Jeśli ma być wyposażony musimy zwrócić uwagę na ilość łóżek i szaf na ubrania, ilość i rodzaj naczyń kuchennych, a także na sprzęty AGD typu pralko-suszarka i zmywarka.

Lokalizacja domu i cena wynajmu

Czym się kierować przy wynajmie domu: ceną wynajmu czy lokalizacją domu. Wynajem domu po jednej stronie miasta podczas gdy pracujemy po przeciwnej spowoduje, że dużo czasu, ale i pieniędzy codziennie będziemy poświęcać na dojazdy do i z pracy. Musimy pamiętać o tych kosztach. Być może wyższa cena wynajmu domu zrówna się brakiem kosztów dojazdów, jeśli zdecydujemy się na wynajem domu opodal firmy, w której pracujemy. Bliskość sklepów i punktów usługowych ma również duże znaczenie. W jakiej odległości od domu są szkoły czy przedszkola, do których uczęszczać będą nasze dzieci.

Wielkość działki i rodzaj ogrzewania

Wielkość działki ma o tyle duże znaczenie, o ile wszystkie bieżące prace mamy zamiar wykonywać sami: latem będzie to koszenie trawy, w okresie jesiennym grabienie liści, w zimie odśnieżanie podjazdu i chodnika przed domem. Jeśli ogrzewanie domu będzie na przykład kominkowe – sami będziemy musieli kupować drewno i palić; jeśli natomiast ogrzewanie będzie miejskie lub gazowe – nie będziemy musieli się nim w ogóle zajmować.
Wszystkimi wymienionymi aspektami musimy się kierować przy wynajmie domu. Dla niektórych będzie ważniejsza prestiżowa lokalizacja, dla innych wyposażenie samego budynku; dla jeszcze innych – bliskość centrów handlowych lub placówek oświatowych.