Wyprawka pierwszoklasisty - jak oszczędzić

Wyprawka pierwszoklasisty to duży wydatek, można jednak zaoszczędzić kupując tańsze podręczniki w internecie oraz szukając promocji w sklepach.

Koniec sierpnia i początek września to okres, kiedy sześcio- czy siedmiolatki pierwszy raz szykują się do szkoły a rodzice muszą kupić im wszystkie niezbędne przybory. Koszt wyprawki pierwszoklasisty wynosi około 500-700 złotych i z roku na rok jest - niestety - coraz wyższy. Oprócz podręczników, których ceny wahają się w granicach 200-300 złotych, lista przyborów szkolnych obejmuje zeszyty, kredki, farby, buty, plecak, piórnik i wiele innych rzeczy. Choć każdy rodzic chce, aby jego dziecko miało przedmioty najlepszej jakości, warto zastanowić się, w jaki sposób można zaoszczędzić przy kupnie wyprawki, aby wydatki były choć trochę mniejsze.

Podręczniki
Uczniowie gimnazjów czy liceów mają zazwyczaj możliwość kupienia używanych książek w antykwariatach, co umożliwia wydanie mniejszej ilości pieniędzy niż na książki nieużywane. Wyprawka pierwszoklasisty zawiera niestety przeważnie nowe książki, gdyż co roku zmieniany jest program lub podręczniki zawierają ćwiczenia, które dzieci uzupełniają na lekcjach. Zawsze jednak jest możliwość, iż uda się znaleźć niezniszczone książki po niższej cenie. Niektóre księgarnie urządzają kiermasze, na których można dużo taniej kupić podręczniki. Dobrym pomysłem jest przejrzenie ofert księgarni internetowych. Przeważnie można w nich kupić nowe książki taniej niż w zwykłych księgarniach. Rabat może wynosić od kilku do nawet kilkunastu procent. W ten sposób można zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych. Należy jednak pamiętać, że do zakupionych książek doliczany jest koszt przesyłki, dobrze jest więc zdecydować się na kupno w jednej wybranej księgarni, gdyż wtedy za wysłanie płacimy tylko raz. Można też poszukać książek w serwisie Allegro, tam zazwyczaj promocje są jeszcze większe, więc można więcej zaoszczędzić.

Przybory szkolne i ubrania
Wyprawka pierwszoklasisty to nie tylko książki, ale też wiele innych przyborów. Pojedynczo mogą się one wydawać niedrogie, jednak kupienie wszystkich naraz może znacznie uszczuplić domowy budżet. Warto rozplanować wydatki na 2-3 miesiące. Wiele hipermarketów oferuje klientom szeroki wybór przyborów szkolnych w promocyjnych cenach. Należey również przejrzeć oferty różnych sklepów i sprawdzić, jakie przedmioty można kupić najtaniej w każdym z nich. Tenisówki, koszulki czy plecaki można kupić w markecie, często w bardzo okazyjnej cenie a jednocześnie dobrej jakości. Zeszyty dla pierwszaka lepiej kupować w miękkich okładkach. Są one tańsze, ale także lżejsze, co jest ważne dla i tak mocno obciążonego kręgosłupa malucha. Można spróbować także kupić zeszyty i bloki w hurtowni papierniczej, wtedy nabędziemy je po niższej cenie. Niektóre szkoły same zajmują się skompletowaniem wyprawek dla uczniów (oczywiście nie kupują obuwia ani odzieży). Warto dowiedzieć się, czy w szkole, do której będzie chodziło dziecko jest taka możliwość. Szkoły bowiem, kupując hurtowo, otrzymują znaczne zniżki. Część rodziców, mająca udokumentowaną trudną sytuację finansową może także starać się w ośrodkach pomocy społecznej o zwrot kosztów wyprawki.