Wyprowadzka od rodziców – o czym należy pamiętać

Wyprowadzka od rodziców jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu każdego młodego człowieka, dlatego powinna być podjęta mądrze i roztropnie.

Wszyscy marzymy o tym, aby kiedyś się usamodzielnić i wyfrunąć spod opiekuńczych skrzydeł naszych rodziców. Nie każdy jest jednak gotowy na taką zmianę w jednakowym czasie, ponieważ rozwój psychofizyczny każdego człowieka jest inny. Co zrobić, aby decyzja opuszczenia rodzinnego domu i rozpoczęcia życia na własną rękę nie okazała się życiową klęską? O czym warto pomyśleć zakładając wyprowadzkę od rodziców?

Przede wszystkim rozmowa
Początki zawsze są trudne i to nie tylko dla Ciebie. Musisz pamiętać również o swoich rodzicach, dla których Twoja decyzja również jest ważna i wpływa na ich dalsze życie. Może się okazać, że źle zniosą oni rozłąkę i nie zrozumieją powodów Twojej wyprowadzki. Dobrze jest przeprowadzić szczerą rozmowę z najbliższymi i wytłumaczyć powody swojej decyzji. Rodzice chcą jak najlepiej dla swoich dzieci, więc prawdopodobnie będą chcieli Ci w jakiś sposób pomóc przetrwać w nowych warunkach. Pamiętaj o tym, że są oni ludźmi doświadczonymi, którzy mogą udzielić Ci cennych wskazówek oraz wspomóc finansowo w pierwszych miesiącach samodzielnego mieszkania. Kiedy wszelkie problemy zostaną już wyjaśnione, przedstaw swoją wizję. Opowiedz najbliższym o swoich planach, chociażby o tym jak zamierzasz zdobyć pieniądze na utrzymanie oraz w jaki sposób będziesz utrzymywać z nimi kontakt. To bardzo ważne, aby każdy etap był przez Ciebie przemyślany i zakładał ewentualną alternatywę, aby uniknąć niepotrzebnych trudności czy nieprzyjemności. Wysłuchaj także ich sugestii i wskazówek, nie bój się słów krytyki, które mogą okazać się uzasadnione. Na tym etapie pomoc najbliższych jest niezwykle cenna i może ułatwić wyprowadzkę od rodziców.

Wszystko zapięte na ostatni guzik
W tym przypadku twierdzenie typu: „ Dobry plan to brak planu” wcale nie jest słuszne. Aby podjąć jakiekolwiek kroki zmierzające do wyprowadzki od rodziców, powinieneś sporządzić swój własny plan. Przede wszystkim musisz mieć pewność, że to Twoja decyzja, którą podjąłeś samodzielnie i świadomie, wyłączając negatywne emocje czy chwilową fascynację przyjaciółmi. Pozwoli Ci to lepiej przemyśleć poszczególne etapy i wyzwoli w Tobie kreatywność. Warto mieć rozeznanie w swoich funduszach na ten cel i ewentualnych dodatkowych kosztach pobytu poza domem. Samodzielność bowiem oznacza nie tylko niezależność od rodziców, ale także umiejętność organizowania swojego życia. Pamiętaj, że zakres Twoich obowiązków ulegnie zwiększeniu. Będziesz odpowiedzialny za szereg najprostszych rzeczy i czynności, z których wcześniej wyręczali Cię rodzice lub inni członkowie rodziny. Rozejrzyj się w miejscu, w którym zamierzasz mieszkać. Pierwsze spostrzeżenia są bardzo cenne i mogą zaoszczędzić wielu nieprzyjemności w przyszłości. Warto zdobyć informacje odnośnie rynku pracy oraz instytucji, do których mógłbyś zwrócić się po potrzebną pomoc. Musisz być bardzo krytyczny i założyć plan awaryjny, na wypadek gdyby coś się nie udało. W grę wchodzi również zmiana miejsca zamieszkania, ponieważ nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć. Myśląc w taki właśnie sposób, masz pewność, że wyprowadzka od rodziców nie okaże się przykrym doświadczeniem, a wspaniale uczynionym krokiem w przyszłość, który zaprocentuje.