Wyroby z masy solnej: krok po kroku

Wyroby z masy solnej gwarantują dużo dobrej zabawy: od przygotowania masy, przez modelowanie fantazyjnych figur aż po dekorowanie i malowanie.

Urodziny, imieniny czy inne okazje - podarowanie własnoręcznie zrobionych ozdób jest świetnym pomysłem dla osób, które nie wiedzą co wręczyć bliskiej osobie, lub chcą aby prezent był wyjątkowy i odzwierciedlał włożone w niego uczucia. Wyroby z masy solnej mogą być także doskonałym sposobem na zabawę z dziećmi, które rozwijają przy tym umiejętności manualne. Warto zarezerwować sobie kilka wolnych chwil na poznanie wciągającej mocy tworzenia przedmiotów z masy solnej.

 

  • Masa to podstawa
    Jest wiele sposobów wykonywania masy solnej, a proporcje uzależnione są od preferowanej gęstości. Do podstawowego przepisu należy przygotować 200 gram mąki, 200 gram soli oraz 125 mililitrów wody. Mąkę wymieszać z solą i dolewać wodę. Ilość wody należy dostosować do gęstości (masa powinna być gęsta), dlatego nie należy wlewać wszystkiego naraz. Wyrabiać przez 5–10 minut, aż ciasto będzie jednolite. Do wyrobu drobnych i dokładnych elementów do przepisu podstawowego należy dodać jeszcze 100 gramów mąki ziemniaczanej i 25 mililitrów więcej wody. Masa i jej trwałość jest uzależniona od gatunku mąki. Jeśli do masy trzeba dodać więcej wody niż jest w przepisie, istnieje ryzyko, iż podczas pieczenia, wyroby z masy solnej będą pękać.
  • Łączenie i modelowanie
    Kolejny krok to najprzyjemniejsza część tworzenia wyrobów z masy solnej, czyli własnoręczna zabawa z masą. Aby figurki spełniały oczekiwania, należy zastosować się do poniższych wskazówek. Aby złączyć ze sobą poszczególne elementy, należy je delikatnie zwilżyć i dopiero wtedy połączyć ze sobą. Jeśli jakieś elementy zdążyły już wyschnąć, aby je połączyć, można użyć świeżej masy solnej. Duże, grube elementy najlepiej jest wypełniać innym tworzywem, na przykład zgniecioną w kulki folią aluminiową, aby nie tracić niepotrzebnie materiału. Masie można dodać koloru jeszcze przed pieczeniem - wystarczy dodać do niej odpowiedni pigment (dostępny w sklepach) lub po prostu przyprawy, które mają intensywny kolor, na przykład cynamon, kurkumę, paprykę czy kakao. Aby wykonać specjalne wzory, można używać dowolnych narzędzi, na przykład nożyczek, widelca, patyczki, foremki do ciasta. Niezużytą masę można wykorzystać ponownie, jednak należy ją umieścić w szczelnym pudełku.
  • Suszenie i malowanie, czyli więcej koloru!
    Aby wyroby z masy solnej nabrały koloru, należy je najpierw wysuszyć. Można to zrobić na powietrzu, jednak ta metoda trwa bardzo długo. Najłatwiejszym sposobem jest umieszczenie figurek w piekarniku, w niskiej temperaturze (około 50- 60 stopni), najlepiej przy uchylonych drzwiczkach, aby powietrze mogło docierać do środka. Nie należy piec wyrobów w wyższej temperaturze, albowiem są wtedy narażone na popękanie. Wyroby z masy solnej warto wypiekać na odpowiednio wybranej blasze, która nie nagrzewa się do do bardzio wysokich temperatur. Nie dwolno oprowadzać do przypalenia. Po wystudzeniu figurki można pomalować farbami (akwarelowymi) oraz pokryć je bezbarwnym lakierem, aby nabrały ładnego połysku.