Wyspy Galapagos - co można tam zobaczyć?

Wyspy Galapagos to wymarzone miejsce na wakacje dla pasjonatów nurkowania, miłośników egzotycznych zwierząt i przepięknych widoków, a przy tym okazja do zetknięcia się z jakże odmienną od europejskiej kulturą Ekwadorczyków.

Wyspy Galapagos to archipelag na Oceanie Spokojnym, należący do Ekwadoru. Składa się na niego dziewiętnaście wysepek, z których największa to Isabela, nazwana na cześć hiszpańskiej królowej sponsorującej podróż Krzysztofa Kolumba. Galapagos to częsty cel wypraw doświadczonych nurków – początkujący mogliby mieć tu problemy ze zmienną temperaturą wody, silnymi prądami oceanicznymi i falami, odczuwalnymi do dwudziestu metrów pod wodą. Obszar ten słynie również z obecności wielu niesamowitych i rzadkich gatunków zwierząt – zwiedzać ze specjalnym przewodnikiem można około trzech procent powierzchni wysp, poruszając się specjalnymi ścieżkami, pozwalającymi przyjrzeć się z bliska cudom fauny i flory.

 

 

  • Bogata fauna wysp Galapagos

Pierwszym skojarzeniem, które nasuwa się gdy słyszymy nazwę tego archipelagu, są żyjące na Galapagos ogromne żółwie słoniowe – jedne z największych przedstawicieli swojego gatunku na świecie, charakterystyczne dla tego regionu. Co ciekawe, właśnie od nich wyspy wzięły swoją nazwę – „galapago” w hiszpańskim oznacza bowiem żółwia. Jeśli wybierzemy się na wyspy Galapagos, podczas pobytu warto zwrócić uwagę właśnie na niespotykaną w innych rejonach faunę. Ze względu na ogromną ilość gatunków endemicznych, ponad dziewięćdziesiąt siedem procent powierzchni archipelagu objęte jest ochroną jako Park Narodowy Galapagos. Znaczna większość ptaków gniazdujących na tych wysepkach nie występuje w żadnym innym miejscu na świecie – są to między innymi zięby opisane przez Karola Darwina podczas jego podróży. Oprócz tych wyjątkowych ptaków i żółwi, wyspy Galapagos to także siedlisko kilku wyjątkowych gatunków legwana, jak legwan morski, jedyna na świecie jaszczurka żywiąca się w morzu. Warto poobserwować również nielotne kormorany, pingwiny równikowe (występują na wyspie Isabela) oraz delfiny, często podpływające do poruszających się między wyspami statków.

 

  • Zwiedzanie i nurkowanie na Galapagos

Chcący spróbować nurkowania wśród wysp Galapagos mogą być pewni wielu niezwykłych, mocnych wrażeń. Podwodny świat zamieszkuje mnóstwo rekinów młotów, które można zobaczyć na przykład pływając w pozostałościach starego krateru, zwanych po angielsku Gordon Rocks. Okolice wyspy Daphone zamieszkują lwy morskie, pod wodą łatwo spotkać również koniki morskie, płaszczki i żółwie. Dreszczyku emocji z pewnością dostarczy widok pływających wśród wysp żarłaczy galapagoskich. Podczas pobytu w tym rejonie warto przeznaczyć jeden lub dwa dni na zwiedzanie okolicznych miasteczek. Jednymi z najbardziej malowniczych są Puerto Araya (stolica wyspy Santa Cruz) czy Puerto Villamil, trzecia pod względem wielkości osada, znajdująca się na wyspie Isabela. Wszystkie miasta, które możemy odwiedzić podczas wycieczki na wyspy Galapagos, są niezwykle urocze, pełne przyjemnych restauracyjek i sklepików.