Wyspy Jońskie - grecko-włoskie doświadczenie

Wyspy Jońskie to obszar Grecji o przebogatej tradycji, w którym odnaleźć można wiele śladów z mitologii; wyróżnia się oddziaływującymi nań przez długie lata wpływami włoskimi.

Któż nie słyszał o greckiej Itace, do której po latach tułaczki powrócił jej król - dzielny Odyseusz. Ta epopeiczna kraina istnieje do dziś, a archipelag, w skład którego wchodzi to Wyspy Jońskie. Witają one turystów marzących o podążaniu śladami historii i zaznaniu południowej gościnności.

 

 • Bajeczne greckie wyspy
  Wyspy Jońskie to archipelag położony wzdłuż zachodniego wybrzeża Grecji, a częściowo - na północy, również równolegle z linią brzegową Albanii. Stanowią one niezwykle malowniczy zakątek Ziemi, a ich historia sięga czasów starożytnej Grecji i Rzymu. Na przestrzeni wieków należały do różnych władców, w średniowieczu - do Królestwa Sycylii, a następnie do Republiki Weneckiej. W związku z tym współcześnie najbardziej widoczne i najsilniej zakorzenione w tradycji są wpływy greckie oraz włoskie. Do jednych z najatrakcyjniejszych pod względem turystyki miejsc należy Korfu, chociaż wszystkie wyspy charakteryzują się wspaniałymi pejzażami i pełną słońca, fantastyczną letnią atmosferą.
   
 • Atrakcje turystyczne helleńskiego archipelagu
  Malownicze plaże oraz śródziemnomorski klimat przyciągają podróżników z całego świata. Wyspy Jońskie nie są zatłoczone, co jest ich niebywałą zaletą. Największa jest Kefalinia, należąca w przeszłości do Włoch. Charakteryzuje się górzystym krajobrazem oraz uprawami winnej latorośli, oliwek i figowców. Widoczne wpływy włoskie to między innymi wenecka efektowna forteca w miasteczku Assos, będąca jedną z głównych atrakcji turystycznych. Kolejna wyspa archipelagu to Zakintos, której nazwa pochodzi od imienia syna mitologicznego króla Arkadii. Szczególnie urocze jest tu stare miasto. Warto udać się także do jaskini Damianou. Przez długi czas, od epoki średniowiecza obszar ten ulegał wpływom Italii, gdyż należał do Genui, a następnie Republiki Weneckiej.
   
 • Wyspy Jońskie, czyli grecko-włoskie doświadczenie
  Kraina znana w starożytności ze świątyni Apollina to Leukada. Znajduje się tu legendarna Biała skała, z której ponoć rzuciła się najsłynniejsza starożytna poetka - Safona. W skład Wysp Jońskich wchodzą ponadto Kithira i Paksos. Cały archipelag tworzy rząd malowniczych, górzystych wysp. Jego mieszkańcy słyną z otwartości i gościnności, a greckie tradycje i zwyczaje są niezwykle inspirujące. Kultura włoska natomiast pozostawiła swoje wpływy w postaci muzyki i tańców ludowych, a tradycje te są tu ciągle żywe. Dlatego też turyści odwiedzający ten rejon mają okazję brać udział we wspólnych biesiadach przy muzyce i śpiewie. Doświadczenie włoskie przejawia się także w słownictwie i akcencie oraz strojach ludowych mieszkańców.