Wywabianie plam z oliwy

Ocet i benzyna, jak również inne produkty codziennego użytku pomogą nam w wywabieniu plam z oliwy.

Plamy z oliwy lub oleju jadalnego często pojawiają się na odzieży osób, które mają na co dzień do czynienia z gotowaniem, ale także na obrusach, serwetkach oraz innych typach tkanin. W razie wystąpienia plam nie powinniśmy jednak załamywać rąk z bezsilności, tylko zastosować się do kilku cennych porad, dzięki którym wywabianie plam z oliwy będzie łatwe i skuteczne, a co najważniejsze - zupełnie darmowe.

Standardowe metody na wywabianie plam z oliwy
Istnieje kilka niezawodnych sposobów na wywabianie plam z oliwy. Zawsze jednak najpierw należy tkaninę, na której pojawiła się świeża plama, przykryć papierowym ręcznikiem lub ściereczką, która wchłonie nadmiar oliwy. Następnie powinniśmy niezwłocznie namoczyć plamę w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, a później przetrzeć ją alkoholem metylowym z dodatkiem octu. Istnieją też inne metody na wywabianie plam z oliwy. Jedna z nich polega na naniesieniu na plamę mąki kartoflanej na sucho, a później na dokładnym wyszczotkowaniu zaplamionego miejsca. Po tym zabiegu miejsce, na którym występowała plama należy spłukać. Jeżeli plama zniknie, wówczas pierzemy ubranie lub tkaninę w wodzie z dodatkiem proszku do prania albo innych detergentów.

Nietypowe sposoby wywabiania plam
Często wystarczy w celu wywabienia plamy z oliwy po prostu uprać tkaninę i ją wysuszyć. Jeśli to nie przyniesie pożądanego skutku, można użyć bardziej skomplikowanych sposobów. Do bardziej nietypowych metod wywabiania plam z oliwy należy między innymi taka, która polega na nacieraniu plamy benzyną i przyłożeniu do niej czystej bibuły, którą należy często zmieniać. Jeżeli dana tkanina nadaje się do prania w wodzie, należy to uczynić, a jeżeli nie, wówczas posypać talkiem i odczekać kilka godzin, po czym dokładnie wyszczotkować. Inna metoda wywabiania plam z oliwy to zastosowanie zwykłego płynu do mycia naczyń. Przepieramy wówczas plamę wodą z płynem lub zalewamy ją płynem i czekamy kilka godzin, a następnie pierzemy i płuczemy. Po tym zabiegu plama powinna definitywnie zniknąć. Pamiętajmy jednakże o tym, iż delikatne tkaniny lepiej jest zanieść do pralni, ponieważ usuwając plamę samemu można w łatwy sposób je zniszczyć. W sklepach również znajdziemy profesjonalne i skuteczne środki do wywabiania plam z oliwy i nie tylko.