Z dala od lądu - wakacje na Sardynii

Przejrzyste i turkusowe morze, piękne plaże, zapierające dech w piersiach klify oraz niezawodna pogoda sprawiają, iż Sardynia to miejsce idealne zarówno na wypoczynek jak i na wodne wyczyny sportowe.

Sardynia to druga po Sycylii największa wyspa Morza Śródziemnego. Jest ona zdecydowanie słabiej zaludniona od największej włoskiej wyspy, jak też rzadziej odwiedzana, co czyni ją jednak jeszcze bardziej atrakcyjną dla tych, którzy szukają mniej turystycznych, a jednocześnie atrakcyjnych regionów. A jest tu co zwiedzać, bowiem czasy Sardynii sięgają aż sześciu tysięcy lat przed naszą erą, kiedy to była ona celem licznych inwazji i prób podbojów ze strony choćby Fenicjan, Rzymian czy Maurów, którzy pozostawili po sobie ślady na terytorium wyspy widoczne do dziś w architekturze, kulturze i smakach Sardynii.

Atrakcje Sardynii

Świadectwo historii Włoch to przede wszystkim świadectwo kultury i sztuki, na którą bez problemu natknąć się tu można na każdym kroku. Stara osada rybacka Alghero z uroczym XII-wiecznym rynkiem, naturalny rezerwat przyrody w Porto Conte, starożytne ruiny i najważniejsze zabytki archeologiczne na wyspie – riuny Tharros z czasów punickich, i Anghelu Ruju, datowany na nawet 3000 lat p.n.e., to tylko wstęp do zwiedzania. Główne miasta wyspy – Olbia i Cagliari, mają w swojej ofercie turystyczne między innymi starożytny rzymski amfiteatr, zabytkowe zamki i katedry, oraz wzgórza, z których podziwiać można na przykład Zatokę Cagliari, zwaną także Zatoką Aniołów. Wykorzystując wolny moment w zwiedzaniu warto zapoznać się z lokalną kuchnią. Jest ona bogata przede wszystkim w ryby i owoce morza. W głębi wyspy natomiast króluje jagnięcina, często serwowana w towarzystwie kopru włoskiego. Godny polecenia jest również Malloreddus - danie przypominające gnocchi, przygotowywane tu na bazie grysiku. Wiele dań na Sardynii ma formę gęstej zupy, dlatego na stole zawsze pojawia się kosz ze świeżym, chrupiącym pieczywem.

Aktywny wypoczynek na Sardynii

Niemalże całe wybrzeże Sardynii oferuje turystom ponoć najpiękniejsze plaże Morza Śródziemnego. Cala Gonone, Li Coggi czy bardziej turystyczna Costa Smeralda to tylko nieliczne propozycje wyspy. Będąc na Sardynii warto pokusić się o sprawdzenie się w sportach wodnych. Szczególnie dobre warunki do windsurfingu oferują małe zatoczki, natomiast posurfować najlepiej jest w okolicach Cagliari. Okoliczne wysepki Molara i Tavolara to z kolei popularne regiony do nurkowania oferujące niezwykłe podwodne krajobrazy obfitujące w bogatą i kolorową podwodną florę i faunę, a nawet rafę koralową w Alghero. Potrzebny sprzęt wynająć można w jednym z licznych punktów na wybrzeżu. Osoby mogące sięgnąć głębiej do kieszeni powinni natomiast pokusić się o żaglowanie u wybrzeża Porto Conte.