Zabawy edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym

Zabawy edukacyjne mogą rozwijać dziecięce zdolności, są też świetnym sposobem na nudę. Organizując czas dla najmłodszych, można wybrać gry słowne lub ruchowe.

Istnieje wiele sposobów na kreatywne zagospodarowanie dziecięcego wolnego czasu. Poznanie zasad prostych zabaw edukacyjnych, pomoże uniknąć nudy w czasie pochmurnego popołudnia. Oto propozycje kilku z nich.

Gry słowne
Należą do najbardziej popularnych zabaw edukacyjnych dla dzieci rozpoczynających naukę w szkole, ale mogą także stać się doskonałą rozrywką dla nieco starszych. Rozwijają zdolność pisania, czytania, poprawnej wymowy, a przede wszystkim kształtują koncentrację i kreatywność dziecka. Istnieje wiele wariacji takich zabaw. Można na przykład wybrać jakieś długie słowo i na bazie jego liter układać jak najwięcej innych wyrazów, przykład: samolot - lato, osa, los. Można również wybrać jakąś kategorię: kwiaty, owoce, pojazdy oraz dowolną literę, na którą będą musiały zaczynać się wyrazy. Wymyślamy jak najwięcej słów spełniających podane kryteria w określonym czasie, przykład: owoce na "a": arbuz, agrest, ananas, aronia.

Gry rozwijające wyobraźnię
Osoba prowadząca zaczyna opowiadać bajkę. Stara się to robić tak, by zaciekawić dzieci i wprowadzić je w klimat bajki. Następnie każdy kolejny uczestnik dopowiada po jednym zdaniu, próbując utworzyć spójną historię. Na koniec można spróbować odtworzyć całe opowiadanie i przedstawić je na przykład w formie pantomimy. Podobna zabawa edukacyjna to tak zwana personifikacja. Prowadzący wybiera jakiś pospolity przedmiot: stół, łyżka, zeszyt, a dzieci starają się nadać mu ludzkie cechy. Ich zadaniem jest opisywanie, gdzie dany przedmiot "mieszka", co czuje, co lubi i tak dalej, na przykład: kubek - pozwala wypełnić się mlekiem, śmieje się, kiedy ktoś go myje, jest sąsiadem talerzy i kuzynem filiżanek.

Zgadywanki

Prowadzący opisuje znaną dzieciom postać: kot w butach, krasnoludek, Calineczka w jak najmniejszej ilości słów. Zadaniem uczestników jest jak najszybsze odgadnięcie, o jaką postać chodzi. Istnieje też inny wariant: można podzielić dzieci na dwie drużyny. Jedna z drużyn wymyśla jakieś skomplikowane hasło, druga wybiera spośród siebie przedstawiciela, który je pokaże, narysuje bądź opisze swojej grupie. Podobne zabawy edukacyjne mogą też dodatkowo kształtować zmysły uczestników. Przykładowo w jednej z nich należy umieścić w nieprzezroczystym woreczku kilka małych przedmiotów. Zadaniem dzieci jest opisać jeden z nich nie widząc go, a także zgadnąć co to takiego i do czego służy. Zabawa ta ułatwia kojarzenie odczuć zmysłowych z poznanymi wcześniej elementami otoczenia.