Zabawy na śniegu – pomysły dla dzieci

Dla dziecka zabawy na śniegu oznaczają całe mnóstwo atrakcji - malec może spędzać czas w sposób zarówno aktywny jak i twórczy.

Zimą także można spędzać aktywnie czas na dworze. Śnieg jest wspaniałym sprzymierzeńcem zabaw. Dziecko nie powinno spędzać czasu wolnego w domu tylko dlatego, że na zewnątrz panuje nieco niższa temperatura. Wielu rodzicom wydaje się, że zima i śnieg nie stwarzają zbyt wielu możliwości do zabawy, tymczasem istnieje wiele atrakcji, które można wykorzystać właśnie w tym okresie. Zabawy na śniegu należą do jednych z przyjemniejszych.

Twórcze zajęcia

Przede wszystkim na zabawy na śniegu należy wybierać miejsca odizolowane, czyli takie, w których nie spotka się osób wyprowadzających psy na spacer. Muszą to być miejsca, które zapewnią dziecku maksimum bezpieczeństwa i czystości. Najpopularniejszą zabawą jest oczywiście lepienie bałwana. Warto zabrać z domu kilka akcesoriów, które pomogą ozdobić rzeźbę. Może to być na przykład stary szalik, marchewka i węgielki, z których stworzy się buzię bałwana. Można także zaproponować dziecku tworzenie obrazów na śniegu za pomocą patyków lub stóp. Zamiast bałwana można również lepić inne figury o rozmaitych kształtach. Ciekawym pomysłem jest również tworzenie aniołków na śniegu poprzez położenie się na ziemi i wykonywanie ruchów rąk i nóg, takich jak przy robieniu "pajacyków".

Aktywny wypoczynek

Każde dziecko uwielbia zjeżdżanie na sankach. Na takie zabawy należy wybierać miejsca oddalone od ruchliwych ulic. Zajęcia te powinny zawsze odbywać się pod opieką osób dorosłych, które będą czuwać nad bezpieczeństwem dzieci. Zamiast tradycyjnego zjazdu można zaproponować malcowi miniwyścigi, dzięki czemu poczuje on ducha rywalizacji. Jeśli w zabawie uczestniczy większa liczba osób można spróbować urządzić kulig. Dziecko z pewnością doceni taką formę zabawy, która dostarczy mu mnóstwo rozrywki i radości. W większym gronie możliwe jest również urządzenie zawodów w rzucaniu śnieżkami do wyznaczonego celu. Na dużych przestrzeniach, gdzie śnieg nie jest jeszcze mocno wydeptany możliwe jest zorganizowanie zabawy w podchody, gdzie dziecko będzie poruszać się po śladach pozostawionych przez osobę dorosłą. Tak więc zima jest okresem, który jak najbardziej sprzyja zabawom na dworze. Zabawy na śniegu są nie tylko przyjemne, ale także bardzo zdrowe, ponieważ hartują organizm dziecka.