Zabawy z darami jesieni

Zabawy z darami jesieni mogą wykorzystać kasztany, żołędzie czy liście a stworzyć moża ludziki czy bukiety lub zagrać w zgadywanie.

Jesień to okres, kiedy w trakcie zajęć w szkole czy przedszkolu można wykorzystać wiele darów jesieni. Kolorowe liście, jarzębina, kasztany i żołędzie, a także jesienne owoce i warzywa, mogą stać się pomocami, dzięki którym dzieci nie tylko będą poszerzać swoją wiedzę o świecie. Zabawy z darami jesieni mogą także rozwijać w dzieciach zmysł estetyczny, równowagę oraz sprawność manualną.

 

 

 1. Zabawy z kasztanami i żołędziami
  Jedną z tradycyjnych i najpopularniejszych zabaw z darami jesieni jest tworzenie ludzików z kasztanów i żołędzi. Starsze dzieci mogą łączyć je za pomocą zapałek. Młodsze, które mogłyby mieć problem z wbiciem zapałek, mogą wykorzystać do połączenia kasztanów i stworzenia nóg, rąk czy oczu ludzików plastelinę. Taka zabawa dobrze wpływa na sprawność manualną dzieci, wzmacnia mięśnia placów. Kasztany można wykorzystać także do wystukiwania różnych piosenek, dzięki czemu u dzieci wyrabia się słuch i poczucie rytmu. Dzieci mogą także urządzić wyścigi z kasztanami trzymanymi na czubku głowy lub na łyżce, wówczas rozwijał się będzie ich zmysł równowagi.
   
 2. Zabawy z liśćmi
  Zbieranie kolorowych liści opadłych z drzew to zajęcie bardzo lubiane przez dzieci. Warto więc zabrać dzieci na spacer, aby same zebrały najpiękniejsze liście. Przy tej okazji mogą one nauczyć się nazw drzew, z których liście opadają, a także dowiedzieć się, które drzewa pozostają zielone przez całą zimę. Poszerzenie wiedzy o roślinach to nie jedyna zaleta związana ze zbieraniem liści. Można bowiem wykorzystać je do stworzenia jesiennych bukietów czy przygotowania prac plastycznych (na przykład przez naklejenie kolorowej kompozycji z suchych liści na karton). Taka zabawa wyrabia w dzieciach zmysł estetyczny i sprawność manualną.
   
 3. Zabawa z jarzębiną
  Jest to kolejna zabawa, która ćwiczy sprawność rąk dzieci. Muszą ona bowiem najpierw oderwać pojedyncze koraliki od całej gałązki, a następnie nawlec je na nitkę. W ten sposób dzieci mogą stworzyć korale lub bransoletki. Aby przygotowane prace nie wysuszyły się zbyt szybko można je spryskać lakierem do włosów – będą wówczas dłużej świeże i błyszczące. Jarzębinę można wykorzystać także do przygotowania prac plastycznych – dzieci mogą ją przyszywać lub przyklejać plasteliną do kartonu. 
   
 4. Zabawy z jesiennymi warzywami i owocami
  W trakcie zabawy z darami jesieni można także wykorzystać owoce i warzywa. Trzeba tylko zawiązać dziecku oczy, a następnie podawać mu różne warzywa i owoce. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie na podstawie kształtu, jakie warzywo trzyma w dłoni. Można także obrać warzywa i owoce oraz je pokroić i dawać dzieciom do spróbowania, aby odgadywały na podstawie smaku. Ze starszymi dziećmi można także przyrządzić jesienne surówki, oczywiście z zachowaniem odpowiedniej ostrożności, aby nie doszło do skaleczeń.