Zabiegi wybielania zębów - fakty i mity

Mitem, dotyczącym zabiegu wybielania zębów, jest przekonanie o tym, że niszczy szkliwo, zaś faktem jest, że wybielanie na krótki czas uwrażliwia zęby.

Wokół zabiegów wybielania zębów narosło wiele błędnych przekonań. Częstokroć pacjenci przed zabiegiem mają zbyt wygórowane oczekiwania lub boją się skutków ubocznych ze względu na to, że nie posiadają rzetelnej wiedzy na temat wybielania szkliwa zębów.

 

 

  • Mity, dotyczące zabiegów wybielania zębów

Wielu sądzi, że profesjonalne zabiegi wybielania zębów są na tak zaawansowanym poziomie skuteczności, że wystarczy jedna wizyta u dentysty, aby pozbyć się wszelkich przebarwień z zębów i uczynić je śnieżnobiałymi. Jednakże nie jest to zwykle prawdą. Żeby skutecznie wybielić zęby trzeba odbyć przynajmniej kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym i poddać się całej serii zabiegów. Zdarza się, że dentysta może zaproponować szybszą wersję wybielania, nawet podczas jednej wizyty. Nakłada wtedy specjalny żel wybielający na zęby i aktywuje jego działanie poprzez naświetlanie specjalną lampą. Jednakże jest to metoda aż o kilkaset złotych droższa, choć tak samo skuteczna jak seria kilku zabiegów. Panuje także przekonanie, że zabiegi wybielania zębów są szkodliwe dla uzębienia. Wykonywane przez dentystę wybielanie nie uszkodzi zębów, ponieważ jest bezpieczne dla szkliwa. Stosowane w tych zabiegach preparaty utleniające przebarwienia nie osłabiają ani nie niszczą szkliwa. Wielu pacjentów motywuje do poddania się zabiegowi wybielania efekt śnieżnobiałych zębów. Jednakże naturalnie barwa zębów nie jest czysto biała, ale w odcieniach szarości lub żółci. Do takiego też odcienia zęby się rozjaśnią.

 

  • Fakty o wybielaniu zębów 

Warto pamiętać, że nie każde zęby można wybielać, Dentysta na pewno odradzi zabiegi wybielania zębów jeśli pacjent cierpi na nadwrażliwość zębiny czy zapalenie dziąseł. Ponadto u dzieci nie stosuje się tego typu zabiegów oraz w przypadku, gdy część uzębienia pokryta jest koronami. Wybielanie jedynie bardziej je uwidoczni, sprawiając, że będą wyglądały nieestetycznie, gdyż nie rozjaśniają się podczas wybielania (w przeciwieństwie do naturalnego szkliwa). Należy wiedzieć, że przed każdym zabiegiem wybielania zębów trzeba usunąć kamień nazębny. Sprawi to, że zabieg będzie znacznie efektywniejszy, ponieważ kamienia nie rozjaśnia żaden środek wybielający. Zabieg wybielania zębów jest nie tyle bolesny, co nieprzyjemny. Skutkiem ubocznym może być uwrażliwienie zębów na kwaśne, zimne czy gorące potrawy i napoje, które samoczynnie mija po kilka tygodniach.