Ząbkowanie – jak ulżyć dziecku

Żeby ząbkowanie nie było zbyt bolesne wystarczy sięgnąć po sprawdzone metody i łagodzące preparaty.

Każdy rodzic wie, czym jest ząbkowanie u niemowlęcia i z czym ono się łączy. Dla dziecka to wielki ból, dla rodziców nieprzespane noce i ciągłe tulenie dziecka. Istnieje jednak wiele skutecznych metod, które mogą pomóc w ukojeniu maleństwa.

Gryzaki na ząbkowanie są najlepsze

Gryzaki to zabawki, które niemowlę może wkładać do buzi, zagryzać i nic mu przy tym nie zagraża. Dziecko w okresie ząbkowania bardzo mocno się ślini i ma opuchnięte dziąsła, dlatego zagryzanie wszelkich przedmiotów przynosi mu ulgę. Warto przy tym pamiętać o regularnym czyszczeniu i wygotowywaniu gryzaków. Trzeba zwracać uwagę na to, by nieodpowiednie przedmioty nie trafiły w okolicę jamy ustnej dziecka, by nie doszło do jakiejś infekcji. Obecnie na rynku pojawiają się również gryzaki, które można przechowywać w lodówce. Płyn, którym są wypełnione, schładza się i dzięki temu przy zetknięciu z dziąsłami ząbkującego dziecka ujmuje mu bólu. Dodatkowo rodzic może masować niemowlęciu żuchwę lub szczękę, czym złagodzi stan zapalny.

Preparaty na ząbkowanie niemowląt

Na rynku są dostępne liczne żele łagodzące stan zapalny (na przykład Bobodent, Lidodent, Calgel), które uśmierzają ból i pomagają przetrwać czas ząbkowania. Ważne, by preparat był dostosowany do wieku ząbkującego dziecka. Największą zaletą tego typu środków jest czas ich działania – ból ustępuje tuż po nałożeniu preparatu na dziąsła i nie powraca przez kilka godzin. Należy zwrócić uwagę na to, że podczas ząbkowania również karmienie dziecka piersią sprawia maluchowi ból. By temu zapobiec można nanieść na okolicę brodawki niewielką ilość wspomnianego żelu albo zaproponować dziecku jedzenie mleka za pomocą łyżeczki. Jeżeli jednak nie chcemy sięgać po gotowe środki, można spróbować złagodzić ból za pomocą naparu z rumianku. Wystarczy zaparzyć go, nasączyć nim gazę i ciepły wmasować w dziąsła. Takie działanie przynosi ulgę, jednak krótkotrwałą.

Ząbkowanie u starszego dziecka

Starsze dziecko może nie chcieć używać gryzaka, zamiast niego można mu podać schłodzony owoc (jabłko, marchewkę) albo jakiś produkt o płynnej konsystencji prosto z lodówki (twarożek, jogurt). Niestety, jedzenie stałych pokarmów również może sprawiać mu ból – należy wtedy spróbować zmiksować potrawę. Również takiemu ząbkującemu maluchowi można nacierać dziąsła żelem łagodzącym i masować je palcem.