Żabnica po burgundzku - ryba po francusku

Żabnica po burgundzku, to potrawa właściwa kuchni francuskiej, której podstawą jest ryba w sosie z czerwonego wina, bulionu, cebulki, bekonu i pieczarek

Żabnicę w Polsce można zakupić również pod nazwą „diabeł morski”. Zazwyczaj sprzedawana jest tylko jadalna jej część – ogon. To z niego przyrządza się smaczne potrawy, głównie na sposób francuski, czyli w formie szaszłyków, roladek z bekonem lub szynką. Ostatnio niezwykle popularna jest żabnica po burgundzku, czyli ryba smażona, a następnie duszona w winie i warzywach.

Żabnica – chatakterystyka kulinarna

Nie tylko będąc we Francji można zjeść żabnicę po burgundzku. Przepis na to danie wykorzystywany jest w wielu krajach, głównie ze względu na wyjątkowy smak i aromat potrawy. Mięso żabnicy jest delikatne, posiada smak porównywalny do smaku mięsa kraba lub młodego kurczaka, pozbawione jest niemalże całkowicie ości. Aż dziwne, że tak aksamitny smak posiada ryba, która swoim wyglądem może przerazić wielu. Żabnica (inaczej nawęd) jest bowiem morską rybą pokaźnych rozmiarów – mierzy nawet dwa metry i waży około czterdziestu kilogramów. Posiada ogromną paszczę z ostrymi zębami, dolna szczęka jest znacznie wysunięta w porównaniu z górną, a sama głowa zajmuje większość spłaszczonego ciała ryby. Na skórze żabnicy występują żółte, zielone i brązowe wypustki, które pozwalają na skuteczny kamuflaż na dnie morza porośniętego wodorostami, gdzie najczęściej lubi przebywać i polować na małe rybki.

Żabnica po burgundzku – przepis

Przyrządzanie żabnicy po burgundzku rozpoczynamy od sporządzenia sosu – podsmażamy posiekaną cebulę oraz dwieście gram małych pieczarek na jednej łyżce oleju i jednej łyżce masła. Gdy cebula nabierze złotego koloru, dodajemy dwie łyżki mąki i cały czas mieszając, smażymy jeszcze około minuty. W oddzielnym garnku gotujemy szklankę czerwonego wina (najlepiej burgundzkiego) i dwieście mililitrów bulionu. Aby wzmocnić smak i aromat, należy dodać liść laurowy, tymianek, pieprz i sól. Gdy tylko wino z bulionem zagotuje się, dodajemy podsmażone pieczarki z cebulą. Gotujemy przez około piętnaście minut, mieszając, aby sos nie przywarł do dna garnka. W tym czasie na jednej łyżce masła i oleju podsmażamy dziesięć marynowanych cebulek. Gdy już nabiorą intensywnego złotego koloru, dokładamy je do sosu. Około pół kilograma filetów z żabnicy przysmażamy na oliwie. Po usmażeniu, dodajemy je do sosu i gotujemy razem przez kilka minut. Aby uniknąć przywierania potrawy do garnka, można sukcesywnie dolewać bulionu. Tak wykonaną żabnicę po burgundzku można podawać z dodatkiem pieczywa.