Zachowanie się w siłowni, czyli sportowy savoir vivre

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że zachowanie się w siłowni jest nieodzownym elementem kodeksu savoir vivre.

Zachowanie się w siłowni innych osób, często wzbudza w nas irytację, która staje się przyczyną opuszczenia treningu, jeszcze przed jego zakończeniem. Wszystko wynika z naszej mentalności, w którą niekoniecznie wpisane są zasady dobrego wychowania, które obowiązywać powinny na każdej płaszczyźnie, niezależnie od miejsca i sytuacji.

 

 

  • Ubiór i higiena

Udając się na trening wśród innych osób, należy pamiętać, że ubiór również składa się na nasze zachowanie w siłowni. Powinien być dobrze dopasowany do ciała, tak by nie krępował ruchów, nie zaczepiał się o urządzenia do ćwiczeń, a także nie powodował nadmiernej potliwości. Podobnie jest z obuwiem. Musi być przebrane i przede wszystkim czyste. Nietaktowne jest wchodzenie w butach z zewnątrz. Dobre zachowanie się w siłowni to przede wszystkim higiena. W każdej placówce, na sali ćwiczeń znajduje się płyn do dezynfekcji oraz papier. Są to akcesoria przeznaczone dla klientów, a nie sprzątaczek. Należy pamiętać, by po każdym wykonanym ćwiczenia wytrzeć narzędzie, z którego korzystaliśmy, nie zostawiając na nim śladów naszego potu. W jego ograniczeniu pomoże także antyperspirant.

 

  • Nie utrudniaj życia innym

Zachowanie się w siłowni świadczy o naszym wychowaniu. Jeżeli spodziewamy się ważnego telefonu, lub chcemy sobie pogawędzić ze znajomymi, pod żadnym pozorem nie wypada robić tego w pomieszczeniu do ćwiczeń. Nasze zachowanie się w siłowni będzie negatywnie odebrane, gdy przyprowadzimy ze sobą duże grono przyjaciół bądź dzieci. Ważnym elementem jest zachowanie ciszy. Nadmierne sapanie i stękanie jest nie na miejscu, równie tak samo dekoncentruje jak zagadywanie innych ćwiczących. Poczekajmy z tym do końca treningu.

 

  • Przestrzegaj zasad

Zachowanie się w siłowni, podobnie jak w innych miejscach, jest ściśle związane z porządkiem. Porozlewana woda i inne napoje powinny być od razu sprzątnięte. Po wykonanych ćwiczeniach odkładajmy hantle na miejsce nie upuszczając ich. Nie zajmujmy zbyt długo jednego narzędzia i nie medytujmy siedząc na ławeczce. Blokujemy tym samym innych. Dobierajmy także odpowiednio obciążenia, tak by wykonywać ćwiczenie bezpiecznie, nie narażając na stres innych. Zachowanie się w siłowni nie może być przede wszystkim samolubne. Taka dewiza powinna przyświecać wszystkim, szczególnie tym, którzy zasłaniają lustra na siłowni innym.