Zakazane i zalecane zabiegi pielęgnacyjne w ciąży

Do zakazanych zabiegów pielęgnacyjnych w ciąży zalicza się farbowanie włosów, wizyty w saunie i solarium, zaś większość pozostałych zabiegów jest bezpieczna

Przyszłe mamy często pragną korzystać z dobrodziejstw wizyt w gabinetach kosmetycznych bądź cieszyć się domowymi zabiegami upiększającymi. Jednakże muszą wiedzieć, które z zabiegów pielęgnacyjnych w ciąży są dozwolone, a których należy unikać w tym stanie.

 

  • Wskazane zabiegi pielęgnacyjne w ciąży
    Ciężarne kobiety mogą zrelaksować się i czuć bezpiecznie podczas większości zabiegów kosmetycznych. Polecane zabiegi pielęgnacyjne w ciąży to na przykład wszelkie maseczki nawilżające skórę twarzy czy kuracje oczyszczające cerę. Do tych zabiegów najlepiej stosować delikatne, naturalne preparaty, które na pewno nie zaszkodzą matce i dziecku. Ponadto zabiegami dozwolonymi dla ciężarnych są między innymi kuracje dotleniające skórę bądź relaksujące seanse aromaterapii. Masaże relaksujące twarzy, szyi i dekoltu poprawią ukrwienie skóry oraz są bezpieczne dla przyszłych mam. Ponadto masaż całego ciała z użyciem wonnych i nawilżających olejków lub substancji antycellulitowych jest również bardzo korzystny dla ciężarnych. Taki zabieg zrelaksuje ciało oraz ulży spuchniętym stopom. Ważne, by masaż wykonywał doświadczony specjalista, nie używając peelingów mechanicznych czy preparatów z zawartością kofeiny.
     
  • Zakazane zabiegi kosmetyczne dla ciężarnych
    Najczęściej kobiety poprawiają sobie humor wizytą u fryzjera, nowym cięciem, fryzurą albo zmianą koloru włosów czy ożywieniem jego odcienia. Farbowanie włosów jest jednym z odradzanych przez lekarzy zabiegów pielęgnacyjnych w ciąży. Nie ma bowiem pewności czy i jakie substancje wraz z farbą do włosów docierają do krwiobiegu matki oraz płodu. Ponadto kosmetyki do barwienia włosów często zawierają szkodliwy amoniak, którego opary źle wpływają na organizm, nie tylko ciężarnych. Warto więc na czas ciąży i karmienia dziecka zrezygnować z farbowania włosów. Alternatywą może być użycie farb ekologicznych czyli takich, w których skład wchodzą naturalne, nieszkodliwe substancje. Takim kosmetykiem jest na przykład henna. Również podczas ciąży warto powstrzymać się od opalania, także w solarium. Nie jest bezpieczne dla ciężarnych przebywanie na słońcu nawet po aplikacji na ciało kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Wysoka temperatura bowiem może niebezpiecznie przyspieszyć pracę serca i rozszerzyć naczynia krwionośne, co z kolei jest bardzo groźne dla dziecka - może nawet wywołać poronienie lub przedwczesny poród. Dlatego także wizyty w saunach nie są wskazanym zabiegiem pielęgnacyjnym w ciąży.