Zaklinacz deszczu czyli Masyw Ruwenzori

Masyw Ruwenzori to niemal nienaruszony przez człowieka park narodowy znajdujący się na liście UNESCO, o zróżnicowanej budowie, florze, faunie i klimacie.

Masyw Ruwenzori jest uznawany za jedno z najpiękniejszych i najniezwyklejszych miejsc w Afryce. Położony jest pomiędzy Kongiem i Ugandą. Pierwsze doniesienia o tym masywie przypisuje się greckiemu geografowi Ptolemeuszowi, który wspominał o Górach Księżycowych. Do pierwszych współczesnych odkrywców zalicza się amerykańskiego badacza i podróżnika Henry'ego Stanleya. Ale dokładny opis masywu pochodzi z 1906 roku od księcia Abruzzów. Jego udana wyprawa pozwoliła na sporządzenie map i opisu głównych szczytów wraz z centralną częścią masywu.

Historia i charakterystyka Masywu Ruwenzori

Masyw Ruwenzori powstał około trzech milionów lat temu, gdzieś w pliocenie, poprzez wypiętrzenie skał. Zmiany geologiczne doprowadziły do powstania gór o średniej wysokości przekraczającej cztery i pół tysiąca metrów. Najwyższy szczyt czyli Góra Stanleya ma wysokość ponad pięciu tysięcy stu metrów, a łańcuch górski współtworzy między innymi sześć najwyższych szczytów. Na Masywie Ruwenzori rozciągają się języki lodowców, które w wyniku zmian klimatycznych zajmują dziś tylko półtorej kilometra kwadratowego. Wysokie szczyty znajdują się w chmurach, co sprawia, że obszar ten jest bardzo wilgotny i gorący dzięki zwrotnikowemu słońcu. U podnóża masywu spotkać można zielone przez cały rok lasy równikowe. Na wysokości ponad półtorej kilometra zaczynają się sawanny, które kilometr wyżej zmieniają się w lasy z udziałem drzew iglastych, a nad nimi zaczynają się bambusy, łąki i wrzosowiska. Jeszcze wyżej leży śnieg i lodowce, a na całej długości można spotkać różne kamienne rumowiska.

Flora i fauna Masywu Ruwenzori

Masyw Ruwenzori odznacza się niespotykaną roślinnością i gatunkami zwierząt, które bardzo często są przerośnięte. Tę cechę posiada również życie rozwijające się na wysokości dwóch i pół tysiąca metrów. Wszystko tam spowite jest mgłą, podłoże jest bardzo wilgotne i często padają deszcze - od tego powstała nazwa "Ruwenzori", która w języku plemiennym oznacza "góry deszczowe." Występujące na tej wysokości bambusy osiągają nawet dwanaście metrów wysokości, trawa nazywana turzycą ma wysokość sięgającą niemal dwóch. Rosną przeszło dziewięciometrowe dziurawce i paprocie i wraz z innymi przerośniętymi roślinami dorównują drzewom rosnącym u podnóża Masywu Ruwenzori. Zwierzęta, które tam żyją rzadko przekraczają swoje normalne rozmiary, ale bogactwo fauny jest tam niezwykłe. Na masywie bytuje także afrykański goryl górski. Na rozmaitych wysokościach można spotkać takie zwierzęta jak słonie, antylopy, nosorożce, okapi, koczkodany, lamparty czy bawoły.