Zakup kominka na biopaliwo: porady eksperta

Własny kominek to marzenie, które możemy obecnie spełnić niezależnie od miejsca zamieszkania, gdyż kominek na biopaliwo nie wymaga ani komina, ani miejsca na składowanie drewna.

Kominek na biopaliwo różni się od tradycyjnych rozwiązań wykorzystaniem płynnego paliwa w postaci specjalnej odmiany etanolu zamiast drewna. Eliminuje to zanieczyszczenia z produktów spalania, dzięki czemu kominek na biopaliwo emituje jedynie niewielkie ilości dwutlenku węgla i pary wodnej, nie wymaga więc posiadania komina w pomieszczeniu a jedynie pamiętania o tym by pokój regularnie przewietrzyć.

Wybór kominka

Chcąc wybrać odpowiedni dla siebie model kominka na biopaliwo możemy wybrać zarówno niewielki model do postawienia na stoliku, jak i taki który będzie naśladował duży, klasyczny kominek. Najtańsze miniaturowe modele to wydatek rzędu 100-200 zł, większy kominek mało znanego producenta to już kilkaset złotych, natomiast chcąc zakupić markowy kominek na biopaliwo, należy przygotować się na wydatek nawet dziesięciokrotnie wyższy. Wybór zależy od naszej zamożności oraz preferencji co do rozmiarów kominka i czy oczekujemy, że dodatkowo będzie on nam dogrzewał sporadycznie pomieszczenie.

Koszty eksploatacji

Kominek na biopaliwo jest niestety droższy w eksploatacji od tradycyjnych rozwiązań. Aktualnie można przyjąć że litr bioetanolu zapewniający do kilku godzin cieszenia się ogniem to koszt około 10 zł. Czas, jaki jest potrzebny na zużycie takiej ilości paliwa zależy przede wszystkim od powierzchni paleniska. Małe palenisko da słaby płomień przy długim czasie spalania. Duże palenisko zapewni natomiast efektowny płomień i znaczą ilość ciepła, ale spowoduje znacznie szybsze zużycie paliwa i wspomniane kilka godzin skurczy się do przykładowo dwóch godzin. W takim kominku nie można spalać innego paliwa, więc jeżeli zależy nam na spalaniu drewna, kominek na biopaliwo nie będzie wtedy dobrym rozwiązaniem. Odpada jednak koszt utrzymania instalacji kominowej i jej przeglądów.

Magia światła

Ludzie decydują się na posiadanie kominka przede wszystkim ze względu na niezwykłą atmosferę jaką to urządzenie potrafi zapewnić w pomieszczeniu. Kominek na biopaliwo został stworzony w celu, aby zapewnić ten niepowtarzalny klimat w domu w prosty i dostępny dla każdego sposób. Kominek taki nie wymaga żadnych instalacji, więc możemy zdecydować się zarówno na podręczny model, który zapewni nam odpowiedni nastrój na kameralnym rodzinnym spotkaniu, po którym schowamy go do szafy, jak i też możemy wyposażyć się w imponującą konstrukcję, która będzie budzić zachwyt również wtedy, gdy ogień nie będzie się palił.

Źródło ciepła

Funkcja grzewcza jest tylko uboczną rolą, jaką może pełnić kominek na biopaliwo i nie jest to zbyt ekonomiczne rozwiązanie, ale możliwe w pewnym zakresie. Co prawda kominek na biopaliwo pobiera tlen z pomieszczenia – im większa moc kominka tym więcej tlenu zużywa, więc długotrwałe jego użycie w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu może być niebezpieczne. Jest on natomiast dobrym rozwiązaniem do okazyjnego ogrzania pomieszczenia, na przykład w chłodniejszy jesienny wieczór.

Kiedy warto, a kiedy nie warto

Zdecydować się na kominek na biopaliwo warto przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na urządzeniu, które będzie pełnić funkcję czysto dekoracyjną – w tej roli kominek na biopaliwo doskonale się sprawdzi i będziemy zadowoleni z jego zakupu i niezwykłej atmosfery domowego ogniska. Z zakupu tego kominka lepiej zrezygnować w przypadku, kiedy zależy nam przede wszystkim na ogrzaniu pomieszczenia – wtedy lepiej wybrać tradycyjny kominek lub ogrzewacz na butlę gazową.