Zakupoholizm - co należy wiedzieć

Zakupoholizm to poważne uzależnienie, polegające na niekontrolowanym robieniu zakupów, które może znacznie zaburzać funkcjonowanie społeczne człowieka.

Zakupoholizm to obecnie jedno z coraz częściej rozpoznawanych uzależnień. Tak jak wszystkie nałogi utrudnia choremu normalne funkcjonowanie. Łączy się często z innymi zaburzeniami zdrowia psychicznego – depresją lub nerwicą. Rozpoczyna się zwykle niewinnie - dla wielu osób kupowanie nowych rzeczy to dobry sposób na poprawienie samopoczucia lub forma rozrywki. Jeśli jednak wymknie się spod kontroli, może doprowadzić do powstania poważnych problemów psychicznych, zerwania kontaktów z innymi ludźmi, osamotnienia i przytłaczającego poczucia winy.

 

 

  • Objawy uzależnienia od zakupów

W przypadku zakupoholizmu bardzo trudno określić, gdzie znajduje się granica pomiędzy zdrowiem a chorobą. Istnieje jednak grupa objawów, która może świadczyć o tym, że kupowanie stało się już nałogiem. Osoba uzależniona od zakupów nabywa nowe rzeczy w sposób niekontrolowany, nie potrafi się od tego powstrzymać, mimo że w głębi duszy zdaje sobie sprawę, że nowa bluzka, spodnie czy torebka nie są jej wcale potrzebne. Nie potrafi w racjonalny sposób podać przyczyny, dla której dokonała określonego zakupu. Obsesyjnie myśli o nabywaniu nowych produktów i odczuwa gniew, kiedy nie dostaje w sklepie czegoś, co chciała kupić. Często wydaje na zakupy całe swoje oszczędności lub pieniądze przeznaczone na inne cele, potem zaś odczuwa z tego powodu wyrzuty sumienia. Uczucie ulgi pojawia się tylko na chwilę, tuż po dokonaniu zakupów, później zaś pojawia się lęk i niepokój, który redukowany jest przez kolejne wizyty w sklepach.

 

  • Jak walczyć z uzależnieniem od kupowania

Pierwszym krokiem do poradzenia sobie z zakupoholizmem jest uświadomienie sobie, że robienie zakupów stało się problemem. Jeśli nałóg nie jest bardzo nasilony, można spróbować walczyć z nim samemu. Należy starać się ograniczać wyjścia do sklepów i centrów handlowych, aby nie odczuwać pokusy kupowania. Warto poszukać innych form spędzania czasu, na przykład zacząć uprawiać sport czy ćwiczyć jogę. Idąc do sklepu należy brać ze sobą listę zakupów, której trzeba się ściśle trzymać. Nie można także brać ze sobą większej ilości pieniędzy, niż jest potrzebna na opłacenie zakupów z listy, w domu należy zostawić także karty płatnicze i kredytowe. Niestety, dla osoby uzależnionej przestrzeganie tych zaleceń i walka z nałogiem nie są łatwe. W większości przypadków poradzenie sobie z zakupoholizmem możliwe jest tylko przy pomocy specjalisty.