Zalety i wady ekspresu do herbaty

Ekspres do herbaty to sprzęt stworzony z myślą o koneserach tego napoju, który posiada mnóstwo przydatnych opcji, jednak również wady, które czasami mogą zniechęcić do jego zakupu.

Dzięki możliwościom jakie oferują ekspresy do herbaty, w zaciszu własnego domu można przygotować napary o rozmaitych, wysublimowanych smakach i aromatach. Ekspres kojarzy się przeważnie z różnego rodzaju kawami. Mrożona, latte, espresso, z pianką lub bez. To właśnie o nich słyszy się w barach restauracjach oraz w firmowych bufetach, ekspres do herbaty posiada nawet więcej opcji i możliwości. Jednak mogą być one przez jednych uznane za nieopisane, a przez innych wzięte za próbę złamania tradycji parzenia herbaty.

Zalety ekspresu do herbaty

Największą zaletą ekspresu do herbaty dla wszystkich jej wielbicieli jest możliwość własnoręcznej zmiany temperatury wody. Jest to możliwe dzięki wbudowanemu w urządzenie termostatowi, który odpowiada za jej regulację. Entuzjaści picia herbaty uważają, że jej potencjał wydobywany jest jedynie przy temperaturze niższej od stu i wyższej od sześćdziesięciu stopni Celsjusza. Dodatkowo kiedy wywar herbaciany zaczyna tracić ustawioną wcześniej temperaturę, termostat samoistnie włącza się, a gdy jest zbyt gorący wyłącza, dzięki czemu napój ma zawsze idealną liczbę stopni. Kolejnym atutem urządzenia jest możliwość wyboru przez jego posiadacza ilości, mocy i smaku herbaty. Dzięki specjalnej zasuwie wbudowanej w niektóre typy urządzenia, nalewana herbata pozostaje idealnie czysta. Wszelkie fusy pozostają pod zasuwą i mogą być wyjęte jedynie drogą mechaniczną. W ekspresach do herbaty można znaleźć także dźwignię, która poprzez zgniecenie herbacianej torebki pozwala na uzyskanie więcej smaku i aromatu. W urządzeniach tego rodzaju istnieje możliwość dodania do herbaty suszonych owoców lub utworzenie ziołowej mieszanki, dzięki czemu napój uzyskuje niepowtarzalny kolor, smak i zapach.

Wady ekspresu do herbaty

Do wad ekspresu należy długi czas parzenia herbaty. Dla osób ceniących sobie czas, szybciej byłoby zrobić ją własnoręcznie. Z drugiej strony niektórzy ludzie wręcz celebrują chwilę spędzone na przygotowanie swojego ulubionego napoju. Zwyczaj parzenia i picia herbaty nie wydaje się dla nich codzienną czynnością, a wręcz przybiera postać ceremoniału, czyli chwili odpoczynku i relaksu w przyjemnej atmosferze. Cały proces parzenia opiera się na gestach, klimacie, kilkakrotnym własnoręcznym parzeniu tych samych liści, aby ostatecznie poczuć idealny smak upragnionego napoju. Ekspres niejako kłóci się z tym ceremoniałem, dlatego dla osób ceniących sobie tradycje, jego kupno nie będzie dobrym pomysłem. Co więcej, nie jest to tani zakup. Dobry ekspres do herbaty to wydatek pod dwustu złotych - w tej kwocie zmieściłoby się około dwudziestu zwykłych zaparzaczy. Oddzielają one herbatę od liści, jednak nie posiadają dodatkowych funkcji. Fakt, iż posiadacze ekspresu do kawy mogą z powodzeniem wykonywać w nim herbatę, poprzez włożenie do niego herbaty w miejsce kawy, może dodatkowo zniechęcać do nabycia dodatkowego sprzętu.