Zalety i wady gąbki dopochwowej

Gąbka dopochwowa uniemożliwia plemnikom przedostanie się do jajowodów. Nie jest ona dostępna na polskim rynku i ma dość niską skuteczność antykoncepcyjną.

Gąbka dopochwowa to jedna z mechanicznych metod antykoncepcji zaliczana do grupy spermicydów, czyli środków o działaniu plemnikobójczym. Wykonana jest z pianki poliuretanowej, ma niewielki rozmiar i okrągły kształt. Z jednej strony posiada zagłębienie, dzięki któremu lepiej przylega do ścianki szyjki macicy, zaś z drugiej strony wyposażona jest w tasiemkę, umożliwiającą usunięcie jej po stosunku. Prawidłowo założona nie jest w trakcie współżycia wyczuwalna przez żadnego z partnerów.

Stosowanie i działanie gąbki

Gąbka dopochwowa to środek antykoncepcyjny, który uniemożliwia plemnikom przedostanie się do jajowodów (gdzie mogłoby dojść do zapłodnienia) w dwojaki sposób. Po pierwsze, poprzez zasłonięcie szyjki macicy sprawia, że męskie komórki rozrodcze nie mogą wędrować wzdłuż układu płciowego. Po drugie, nasączona jest środkiem plemnikobójczym, który pokrywa witki plemników, utrudniając im poruszanie się. Nawet więc jeśli komórki rozrodcze mężczyzny przedostaną się przez barierę ochronną jaką stanowi gąbka, nie mogą one poruszać się i dotrzeć do komórki jajowej. Stosowanie gąbki jest proste w użyciu – powinna ona zostać założona przez kobietę tuż przed rozpoczęciem współżycia. Niektóre nowoczesne modele zapewniają ochronę nawet przez 30 godzin, niezależnie od tego, ile w tym czasie odbędzie się stosunków. Należy jednak pamiętać, że nie może być ona usunięta z narządów rodnych wcześniej niż po upływie 12 godzin od ostatniego wytrysku, jaki miał miejsce w pochwie.

Zalety i wady gąbki

Gąbka dopochwowa to środek, który nie zawiera hormonów. Z tego względu może być stosowana przez większość kobiet – także przez te, które ze względów zdrowotnych nie mogą stosować takich form antykoncepcji jak pigułki czy plastry. Może być ona stosowana w każdej fazie cyklu miesięcznego. Jest to środek doraźnej antykoncepcji, co oznacza, że zakładana jest tylko w sytuacji, gdy kobieta ma zamiar odbyć stosunek seksualny. Zdaniem ginekologów może ona w pewnym stopniu zabezpieczać kobietę przez zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową. Środek ten ma jednak poważne wady. Pierwszą z nich jest niska skuteczność - na 100 stosujących ją kobiet 10-25 zachodzi w ciążę. Ponadto gąbka nie jest dostępna na polskim rynku – kobiety chcące stosować gąbkę, muszą sprowadzać ją z zagranicy. Jak wszystkie środki plemnikobójcze może być także przyczyną uczuleń.