Zamek Löwenburg, czyli o Lwim Zamku w Niemczech

Słynne sztuczne ruiny Zamku Löwenburg są imponującym przykładem niemieckiej architektury neogotyckiej, przyciągają turystów romantyzmem – nastrojem grozy i niesamowitości.

Odwiedzając naszych zachodnich sąsiadów warto udać się do północnej Hesji, aby zobaczyć jedną z najpiękniejszych neogotyckich budowli w Europie - Zamek Löwenburg, położony w Kassel. Należy on do arcydzieł światowej architektury. Turyści odwiedzający tę rezydencję są urzeczeni romantyczną atmosferą monumentalnej budowli.

 

 

 • Architektura Lwiego Zamku
  W zamierzeniu architekta - Heinricha Christopha Jussowa projekt miał oddawać nastrój średniowiecznego zamku. Cel ten udało mu się zrealizować. Mimo że zamek powstał w latach 1793-1800, wygląda jak twierdza warowna z epoki rycerzy i dam dworu. Są to sztuczne ruiny, znajdujące się na terenie malowniczego parku zamkowego Wilhelmshöhe. W jego otoczeniu znajduje się także imponująca fontanna w formie ciągu kaskad oraz inna budowla - "Zamek Olbrzymów" z pomnikiem Herkulesa na szczycie. Już z daleka ukazują się oczom zwiedzających strzeliste, gotyckie wieże Lwiego Zamku. Budowla nawiązuje także do stylu romańskiego, co jest widoczne na przykładzie baszty obronnej na planie koła, zwanej donżonem albo stołpem. Ciekawostką jest, że początkowo projekt zakładał jedynie obecność wieży i przylegających do niej ruin, ale w końcu powstał cały zamek - wokół dziedzińca.
   
 • Komnaty pałacu w Kassel
  Właścicielem rezydencji był landgraf Wilhelm IX, od którego imienia pochodzi również nazwa całego parku z zespołem pałacowym i kaskadami. Wewnątrz zamku urządził on wspaniałe komnaty książęce służące do celów mieszkalnych, jak również pełniących użyteczne funkcje. Pokoje sypialne i bawialne zostały urządzone w stylu barokowym. Zamek Löwenburg stanowił także arsenał - w XVI i XVII wieku była w nim składowana broń. Część tego historycznego zbioru zgromadzona jest w miejscowości Bad Wildungen. Podczas drugiej wojny światowej najbardziej reprezentatywna część zamku wraz z wyposażeniem została zniszczona.
   
 • Losy Zamku Löwenburg
  W czasie drugiej wojny światowej najbardziej ucierpiało południowe skrzydło zamku wraz z donżonem. Aż do 1945 roku były dokonywane naloty lotnicze przez brytyjską Royal Air Force, a zniszczona część budowli jest wyraźnie widoczna do dziś. Dzięki detalom, które się zachowały, w znacznej części udało się zrekonstruować książęcą rezydencję. Neogotycka twierdza i piękny park jest obecnie celem rodzinnych spacerów jak za dawnych czasów. Zamek Löwenburg to wspaniały przykład architektury epoki romantyzmu, który urzekł nie tylko historyków sztuki, ale również Georga Jacoby'ego. Reżyser kręcił tu sceny do filmu "Tacy są mężczyźni", a pierwszą swoją rolę zagrała w nim Marlena Dietrich.