Zamek praski jednym z większych zamków na świecie

Zamek Praski to kompleks budynków na Hradczanach, które sukcesywnie powstawały począwszy od IX wieku - mieszanka stylów, przepych i urok tego miejsca corocznie kuszą tysiące turystów do odwiedzenia tego miejsca.

Zamek Praski wraz z otaczającymi go budowlami zajmuje ponad siedemdziesiąt tysięcy metrów kwadratowych powierzchni w samym sercu Czech, czym zasłużył sobie na wpisanie go do Księgi Rekordów Guinnessa jako największego kompleksu zamkowego na świecie. Cały zespół zamkowy został również umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

 

 

  • Pałace na Hradczanach

Gdy mowa o Zamku Praskim, nie chodzi o jeden budynek, ale o cały ich szereg, przede wszystkim o nowy i stary pałac królewski oraz Belweder królowej Anny. Stary pałac stanowił główną siedzibę czeskich władców aż do XVI wieku. To w nim mieści się gotycka sala władysławowska, w której współcześnie między innymi zaprzysięgani są kolejni prezydenci państwa. Budowla, określana jako Belweder, została zbudowana na polecenie Ferdynanda I w darze dla jego żony, Anny Jagiellonki, w połowie XVI wieku. Stanowiła ona ich pawilon letni, który za pomocą ciągu kolumn został upodobniony do loggii włoskiej.

 

  • Miejsca sakralne na terenie obiektu

Najlepiej rozpoznawalnym punktem w całym kompleksie budynków jest Katedra pod wezwaniem świętego Wita, Wacława i Wojciecha. Jest to miejsce, które starannie przechowuje historię Czech, niemal od samych początków państwa. To w jej wnętrzu umieszczone są insygnia władzy, przedmioty koronacyjne, to tutaj spoczywają czescy królowie. Budowę archikatedry nakazał rozpocząć cesarz Karol IV i uczynił z niego najważniejszy punkt sakralny w całym kraju. Kamień węgielny położył pod budowę w 1344 roku. Za kształt świątyni początkowo odpowiadało dwóch architektów - Mateusz z Arrasu oraz Peter Parler. W XVIII wieku dobudowano doń kopułę, a dwieście lat później rozbudowano jej część zachodnią. Ostatecznie prace zakończono już po zakończeniu I wojny światowej. Na terenie przynależnym do Zamku Praskiego, poza Katedrą, znajdują się jeszcze trzy świątynie: Bazylika świętego Jerzego, Kaplica Świętego Krzyża oraz Kaplica Wszystkich Świętych.

 

  • Inne miejsca na Hradczanach

W skład kompleksu zamkowego zalicza się także tak zwaną Daliborkę. Jest to wieża, fragment fortyfikacji, która w późniejszym czasie została przekształcona w więzienie. Jej legendarny, pierwszym więźniem był niejaki Dalibor, który podczas odsiadywania wyroku nauczył się grać na skrzypcach a jego żałobne melodie do dziś można usłyszeć nieopodal wieży. Innym, bardzo znanym miejscem, które mieści się na terenie Zamku Praskiego jest Złota Uliczka. Obecnie nikt jej nie zamieszkuje, mieszczą się przy niej galerie i wystawy a także liczne sklepiki. Jest ona jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w całej Pradze.