Zamki nad Loarą – architektoniczny urlop

Zamków nad Loarą jest tak dużo, że nie sposób ich zliczyć - większość z nich pamięta czasy Średniowiecza - są wśród nich ogromne budowle i skromne budynki, wszystkie godne uwagi.

Dolina rzeki Loary obfituje w perełki architektoniczne, na obszarze o powierzchni dwudziestu tysięcy kilometrów kwadratowych znajduje się kilkaset zamków, pamiętających czasy Średniowiecza. Zamki nad Loarą są niezwykle piękne, głównie dlatego, że ich główną funkcją było chwalenie statusu majątkowego właścicieli, a nie obronność. Takie nagromadzenie luksusu na tak małym obszarze sprawiło, że cały teren został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

 

  • Najważniejsze budowle należące do państwa

Najbardziej imponującym spośród zamków nad Loarą jest zamek w Chambord z pierwszej połowy XVI wieku. Stanowi szczyt osiągnięć renesansowych architektów. Przy jego budowie sięgnięto po gotyckie motywy: w czterech kątach zamku, który powstał na planie prostokąta, umieszczono wieżyczki w kształcie walca, które przywołują na myśl średniowieczne fortece. Jako ciekawostkę o zamku podaje się zazwyczaj, że mieści on w swoim wnętrzu aż 365 kominków. Kolejnym zamkiem, którego nie sposób pominąć, jest ten wzniesiony w Azay-le-Rideau, nad jednym z dopływów Loary. Budowla zachwyca swoją prostotą i jednocześnie bogatym wyposażeniem - najbardziej znane są arrasy flamandzkie, które częściowo zachowały się do dziś. Ponadto położenie zamku nadaje mu bajkowego czaru.

 

  • Perełki w prywatnym posiadaniu

Zupełnie w innym stylu - niż wcześniej przedstawione zamki nad Loarą - został zbudowany tak zwany Zamek Dam, czyli Zamek Chenonceau. Powstał on na bazie fortecy i warownego młyna z XIII wieku, swój obecny kształt zawdzięcza jednak kolejnym właścicielkom, które w sposób ciągły go rozbudowywawły. Należy on do rodziny wytwórcy czekolady, Henri Meniera, jednak w pełni udostępniony jest turystom. Innego rodzaju budowlą jest zamek w Villandry, należący do rodziny Carvallo, której zawdzięcza swój obecny wygląd. Posiadłość zaliczana jest do monumentów historycznych, prace konserwatorskie wspiera więc państwo francuskie. To, co najbardziej zachwyca podczas zwiedzania, to przepiękny, idealnie utrzymany ogród. Romantyczna historia łączy się z kolejnym z zamków nad Loarą - zamkiem w Anet. Został on wybudowany w połowie XVI wieku i ofiarowany Diane de Poitiers, kochance króla, w dowodzie miłości przez Henryka II. Na terenie przynależnym do zamku znajduje się grobowiec kobiety, która dopełniła w zamku swych dni.