Zapach perfum - odzwierciedlenie osobowości?

Ludzie wybierają zapachy perfum, z którymi będą mogli się identyfikować i przez nie wyrażać własną osobowość oraz temperament.

Ludzie mają różne temperamenty, charaktery, usposobienia. Podobają im się różne rzeczy, co innego przykuwa ich uwagę, co innego wprawia w zachwyt. To, co dla jednych jest piękne i urokliwe, dla drugich nie ma większego znaczenia lub wręcz może odstręczać. Ma to także swoje przełożenie na wybór odpowiedniego dla siebie zapachu perfum.

Wpływ odpowiedniego zapachu perfum

Wielu ludzi stosuje te same wody toaletowe, ale należy zwrócić uwagę na to, że na każdym z nich pachnie on zupełnie inaczej, oryginalnie. Dzieje się tak dlatego, że w połączeniu z indywidualną wonią człowieka zapach perfum zmienia się. Na roztaczaną woń wpływają także inne czynniki, chociażby pora dnia czy aktualnie stosowana dieta i przyjmowane leki. Człowiek przenika otaczającym go światem, wchłania się w jego ubrania odór ulicy czy smród papierosów. Zadaniem perfum jest zniwelowanie przykrego zapaszku, spowodowanego wydzielaniem się potu oraz owianie ciała delikatną mgiełką przyjemnej nuty. Ma on poprawiać nastrój, przywracać uśmiech na twarz, przywoływać miłe wspomnienia , dodawać pewności siebie i zwracać uwagę. Dlatego tak ważne jest by wybrać dokładnie taki, jaki pasuje do danej osoby. Jest to nie lada wyzwanie. Znalezienie zapachu perfum pasującego do swojej osobowości nie jest łatwe. Bo jak zidentyfikować własny charakter z czymś tak ulotnym i nieuchwytnym jak delikatna woń wydobywająca się z małego flakonika?

Zapach perfum a osobowość

Zazwyczaj osoby energiczne, pełne optymizmu, pogodnie nastawione do życia i świata wybierają zapachy perfum z mocnym akcentem, tak zwanych tonów wietrznych (kojarzonych z morską bryzą) połączonych z zielonymi składnikami (trawą cytrynową, zieloną herbatą). Spokojne, stonowane kobiety, lubujące się w romantycznych filmach i powieściach miłosnych, skłonne są bardziej wobec nut owocowych i kwiatowych, jak róża, jaśmin, fiołek, konwalia. Przebojowe charaktery sięgają częściej po rześkie zapachy perfum, przywołujące na myśl świeżość poranka . Ludzie lubiący być owianymi lekką tajemniczością, z intrygującą osobowością, wybierają nutę orientalną, połączenie słodkiej wanilii z piżmem i ambrą, przyprószonymi dodatkowo cynamonem oraz przyprawami korzennymi. Panowie wolą nutę z wonią drzewną (sandałowca, cedru, paczuli), chociaż sięgają po nie również i kobiety- pewne siebie, typy dominujące. Mężczyźni twardzi, przedsiębiorczy, opiekuńczy i władczy wybierają zapach perfum, w której wyraźna jest woń skóry i tytoniu.