Zapalenie dziąseł – przyczyny i leczenie

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej to najczęstsza przyczyna powstawania zapalenia dziąseł, wystarczy regularne szczotkowanie zębów, by skutecznie ustrzec się przed tą chorobą.

Zapalenie dziąseł to poważny problem, którego w żadnym wypadku nie należy bagatelizować – nieleczone może prowadzić nawet do utraty zębów. Jest to proces zapalny tkanki około zębowej. Pierwszym symptomem zapalenia jest krwawienie z dziąseł, jeżeli dodatkowo Twoje dziąsła są opuchnięte, zaczerwienione, a zapach z Twoich ust dość nieprzyjemny- bardzo prawdopodobne, że są to pierwsze oznaki zapalenia dziąseł, w takiej sytuacji należy niezwłocznie skonsultować się ze stomatologiem.

 

 

  • Przyczyny

Bezpośrednią przyczyną zapalenia dziąseł jest niedostateczna higiena jamy ustnej lub jej brak, w wyniku czego dochodzi do gromadzenia się kamienia nazębnego poniżej i powyżej brzegu dziąseł. Palenie i nieodpowiednia dieta (bogata w węglowodany) również przyczyniają się do rozwoju tego schorzenia, dlatego problem zapalenia dziąseł dotyczy często osób palących. Osoby chorujące na cukrzycę czy białaczkę lub zmagające się z anemią są szczególnie narażone na rozwój infekcji w jamie ustnej. Zapalenie dziąseł może być także wywołane zmianami hormonalnymi podczas dojrzewania, w czasie ciąży czy zmianami towarzyszącymi przekwitaniu. Do powstania tego rodzaju schorzenia mogą się przyczynić niektóre środki farmakologiczne na przykład tabletki antykoncepcyjne czy leki przeciwpadaczkowe.

 

  • Objawy

Zapaleniu dziąseł towarzyszy szereg różnych objawów. Uczucie niesmaku w ustach, nieświeży oddech, mogą być spowodowane chorobą infekcyjną dziąseł. Jeżeli odczuwasz ból lub świąd w okolicy dziąseł, jest to sygnał, by udać się do specjalisty. Innymi objawami mogą być chwianie się lub wypadanie zębów, smak ropy w ustach (może pojawiać się ona pomiędzy zębami, a dziąsłami). Skutki zapalenia dziąseł mogą być bardzo poważne i prowadzić nawet do zapalenia przyzębia. Bardzo ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej – piękne, zadbane zęby to wizytówka każdego człowieka.

 

  • Leczenie

Aby zlikwidować problem zapalenia dziąseł należy oczywiście pozbyć się kamienia nazębnego. Leczenie zależy jednak od stopnia zaawansowania choroby. Jeżeli zmiany w obrębie dziąseł sa niewielkie możliwe jest całkowite wyleczenie, chory musi jedynie stosować się do zaleceń lekarza i przestrzegać higieny – codzienne szczotkowanie, używanie odpowiedniego płynu do dezynfekcji jamy ustnej, stosowanie nici dentystycznej, pozwoli na skuteczną walkę z chorobą. W gabinecie dentystycznym wykonywany jest zabieg, podczas którego usuwana jest płytka nazębna i nagromadzony kamień nazębny. Jeśli jednak zmiany są bardzo poważne niemożliwe jest całkowite wyleczenie.