Zapalenie jamy ustnej: objawy i leczenie

Zapalenie jamy ustnej to często występująca dolegliwość, która dotknęła każdego z nas przynajmniej raz w życiu. Objawy tej choroby są łatwe do rozpoznania, leczenie także nie stanowi większego problemu.

Nadeszła wiosna, okres przesilenia, idealne warunki do rozwoju różnorodnych infekcji i stanów zapalnych jamy ustnej oraz gardła. Wielu z nas w miesiącach wczesnowiosennych choruje właśnie na zapalenie jamy ustnej. Ta dolegliwość pojawia się często, kiedy jesteśmy osłabieni bądź w efekcie reakcji alergicznej. Zapalenie to może się nam przytrafić tak naprawdę w każdej porze roku, ale okres przejściowy pomiędzy zimą a wiosną z pewnością sprzyja tego rodzaju infekcjom. Stan zapalny może być również powiązany z jakimś procesem chorobowym takim jak: cukrzyca, choroby metaboliczne, endokrynologiczne, układu odpornościowego czy nowotwory. Jednak w większości przypadków przyczyną stanu zapalnego jest ostra reakcja miejscowa: wirusowa, grzybicza czy też bakteryjna.

Jak objawia się zapalenie jamy ustnej?
W niezbyt nasilonym stanie zapalnym objawem jest przekrwienie błony śluzowej – przewlekłe bądź niewielkie. Również pojawia się obrzęk, pieczenie oraz bolesność przy przełykaniu. Charakterystyczne objawy jakie przynosi zapalenie jamy ustnej to uczucie drapania w gardle, wrażenie jakby w przełyku było ciało obce, trudności w żuciu i połykaniu, aż do bólu utrudniającego spożywanie pokarmów oraz płynów. Jeśli stan zapalny jest już mocno rozwinięty, mamy do czynienia z ostrym stanem zapalnym. Pojawia się nalot pokrywający błonę śluzową i zęby oraz ostry ból i pieczenie błony śluzowej. Często towarzyszą temu: nieprzyjemny zapach z ust, zaburzenia smaku i węchu, uporczywa suchość jamy ustnej. Jeśli infekcja za mocno się rozwinie, zapalenie może przybrać wrzodziejącą postać, której charakterystyczne objawy to: zaczerwienienie i obrzęk dziąseł oraz ich wrażliwość na ucisk, które czasem przeradza się to zaawansowane owrzodzenie całej jamy ustnej. Dolegliwości te wiążą się z pieczeniem oraz bólem, który jest intensywny, niezależnie od przyjmowanych pokarmów i płynów. Może się również pojawić ślinotok.

W jaki sposób wyleczyć zapalenie jamy ustnej?
Leczenie obejmuje przede wszystkim higienę jamy ustnej a mianowicie płukanie środkami odkażającymi, stosowanie różnych preparatów, które mają działania znieczulające oraz łagodzące ból, podrażnienie i stan zapalny. Na zapalenie jamy ustnej stosuje się również terapię antybiotykową, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (na przykład przy opryszczkowym zapaleniu). W przypadku, gdy ma ono postać grzybiczą, lekarze zalecają leki przeciwgrzybiczne i pędzlowanie jamy ustnej.