Zapalenie piersi - typowe objawy

Wszelkie zmiany w fizycznym wyglądzie piersi, dziwne wycieki oraz stany grypopodobne mogą oznaczać zapalenie piersi oraz gruczołu sutkowego.

Wiele karmiących kobiet dotykają schorzenia związane z piersiami, jednym z nich jest zapalenie piersi. Dolegliwość ta dotyka bardzo dużą cześć młodych matek, można ją jednak bez problemu leczyć, nie przerywając przy tym karmienia dziecka. Jednak nie zawsze zapalenie piersi musi mieć związek z laktacją, a oznaczać powikłania po wszczepieniu implantów, inny stan chorobowy czy nawet nowotwór. Dlatego warto zwrócić uwagę na każdą widoczną zmianę fizyczną piersi oraz objawy grypopodobne u młodych matek.

Typowe objawy
Przede wszystkim większość chorych skarży się na ogólne złe samopoczucie, podobne do tego podczas grypy – rozbicie, kłopoty z koncentracją, łamanie w kościach i stawach, dreszcze, ból głowy, często podwyższona temperatura, dreszcze, osłabienie. Nie należy takich objawów bagatelizować. Bardzo często te grypopodobne objawy nasilają się z godziny na godzinę. Jeśli chodzi o typowe objawy związane z wyglądem piersi, pojawiają się: bolesność w dotyku i podczas karmienia, opuchlizna, nabrzmiałość, zaczerwienienia, twardość, napięcie. Dodatkowo zapalenie piersi objawia się naciekami zapalnymi, które są cieplejsze do reszty piersi i ciała. U niektórych kobiet zdarza się, iż oprócz mleka, z piersi wydostaje się ropna wydzielina. Karmiące kobiety chorują także na zapalenie gruczołu sutkowego, które objawia się: zaczerwienieniem okolic brodawki i sutka, bolesnością, obrzękiem i stwardnieniem. Oprócz tego mogą pojawić się objawy grypopodobne, dreszcze oraz podwyższona temperatura.

Rodzaje zapalenia piersi
Pamiętajmy o tym, iż zapalenie piersi to schorzenie, które może dotknąć każdą kobietę, nie tylko karmiącą matkę. Stan zapalny może być wynikiem zatkania kanału mlekowego, infekcji lub alergii. Przede wszystkim cierpią na nie karmiące kobiety (ale nie tylko), które dotyka zapalenie piersi połogowe, mogące pojawić się już w trzeciej dobie po porodzie i towarzyszą mu typowe objawy takie jak: stany grypopodobne, osłabienie, bolesność, opuchlizna, nacieki zapalne i tym podobne. Czasem zapalenie piersi dotyka niekarmiące kobiety, które na przykład mają wszczepione implanty w piersiach czy też chorują na takie choroby jak: sarkoidoza, kiła czy gruźlica. Bardzo często stan zapalny może wtedy oznaczać zmiany nowotworowe. Dlatego należy jak najwcześniej zgłosić się do lekarza i wykonać specjalistyczne badanie histopatologiczne, aby sprawdzić, czy objawy nie oznaczają poważnego stanu chorobowego.