Zapalenie spojówek – co należy wiedzieć

Choroba, jaką jest zapalenie spojówek występuje pod różnymi postaciami, jednak można się przed nią uchronić.

Zapalenie spojówek to choroba bardzo często występująca zarówno u alergików, jak i u osób o obniżonej odporności. Jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, którą leczy się minimum kilka dni. Może być bolesna i powodować łzawienie. Oczy stają się bardziej wrażliwe na światło, są zmęczone i podrażnione. Im szybciej zacznie się leczenie, tym łatwiej będzie pozbyć się męczącej dolegliwości.

Rodzaje choroby oczu

Choroba oczu, czyli zapalenie spojówek może być spowodowana różnymi czynnikami. Przede wszystkim wyróżnia się zapalenia infekcyjne i nieinfekcyjne. Wśród pierwszej grupy znajdują się zapalenia bakteryjne, które powodują między innymi ropną wydzielinę w worku spojówkowym oraz zaczerwienienie spojówek. Kolejnym typem choroby o charakterze infekcyjnym jest wirusowe zapalenie spojówek, wywołane przez adenowirusy. Chorobie towarzyszy łzawienie, podrażnienie i mocne zaczerwienienie. Zapalenie grzybicze powoduje dyskomfort i jest zazwyczaj wywołane przyjmowaniem leków sterydowych. Ostatni rodzaj zapalenia infekcyjnego jest spowodowany Chlamydiami, czyli bakteriami, które mogą powodować wydzielanie się płynu i silne podrażnienie. Nieinfekcyjne zapalenie, wywołane na przykład alergią powoduje zazwyczaj swędzenie, pieczenie i podrażnienie spojówek. Może występować sezonowo, u alergików lub w przypadku reakcji alergicznej na kosmetyki. Noszenie miękkich soczewek kontaktowych może wywoływać tę chorobę, podobnie jak kontakt z kwasami, zasadami oraz innymi odczynami chemicznymi.

Leczenie i profilaktyka zapalenia spojówek

Aby zlikwidować zapalenie spojówek, w pierwszych dniach stosuje się zazwyczaj krople do oczu, które łagodzą podrażnienia i zapobiegają zaczerwienieniu. Pomocne mogą się także okazać częste okłady ze świetlika i nagietka lekarskiego (dostępne w aptece), które zmniejszają obrzęk. Warto wybrać się do okulisty, który przy bakteryjnym zapaleniu spojówek zaleci stosowanie kropli z antybiotykiem. Alergicy powinni przyjmować doustne środki, które zmniejszają objawy choroby. Aby zapobiec pojawieniu się choroby, konieczne jest przede wszystkim odpowiednie dbanie o higienę wokół oczu, Należy je dokładnie, ale delikatnie oczyszczać wodą lub kosmetykami do tego przeznaczonymi. Warto unikać środowisk, które mogą nasilić objawy, na przykład zadymione pomieszczenia, ostrego światła czy kąpieli w morzu bez ochrony oczu. Nie wolno nosić soczewek kontaktowych bez konsultacji z lekarzem. Nie powinno się także stosować kosmetyków do makijażu, które mogą podrażnić oko lub wywołać reakcję alergiczną (w szczególności zabronione są przeterminowane kosmetyki do oczu).