Zapobieganie odleżynom - porady

Zapobieganie odleżynom to zadanie spoczywające głównie na barkach osób opiekujących się chorymi. Profilaktyka nie jest skomplikowana, choć wymaga dużo uwagi ze strony opiekuna.

Ta niepozorna choroba może okazać się bardzo groźna, jeśli nie rozpocznie się w porę leczenia. Dlatego - jak zawsze - lepiej zapobiegać odleżynom niż je leczyć.

 

 

  • Najprostsza profilaktyka

Podstawowa zasada w zapobieganiu odleżynom to zmiana pozycji co najmniej co dwie godziny. Zapobiegnie to zbyt długiemu naciskowi na te same miejsca i w konsekwencji niedokrwieniu i magazynowaniu toksyn. Pomocne są również masaże oraz oklepywania, poprawiające krążenie. Higiena jest bardzo ważna. Chorego należy często myć ciepłą wodą, stosując delikatne środki i mydła, a następnie nawilżać jego skórę. By zapobiegać obtarciom, powinno się zapewnić miękką, wygodną pościel i bieliznę. Z tego samego powodu należy unikać stosowania spirytusu i kosmetyków, które wysuszają skórę.

 

  • Z pomocą przychodzi technika

W ofercie sprzedawane są specjalistyczne materace i poduszki przeciwodleżynowe. W odstępach czasowych zmieniają one ciśnienie w poszczególnych obszarach, zmieniając rozłożenie masy ciała. Zmniejszają również tarcie między skórą a podłożem. Są wygodne, lekkie, trwałe, łatwe w czyszczeniu i dezynfekcji. Warto zaopatrzyć się taką pomoc, należy jednak pamiętać, że materac czy poduszka muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb chorego.

 

  • Pomoc również od wewnątrz

Zapobieganie odleżynom wspomóc można odpowiednią dietą. Przede wszystkim ograniczyć należy węglowodany i tłuszcze. Kontrolowanie masy chorego to podstawa. Ułatwi to wszystkie zabiegi często wymagające przenoszenia czy obracania. Jeśli pacjent nie prowadzi aktywności fizycznej, nie spala nadmiaru węglowodanów i tłuszczy, przez co są one odkładane, przyczyniając się do zwiększenia masy. W diecie nie może zabraknąć pokarmu bogatego w błonnik (na przykład chleba razowego), poprawiającego perystaltykę jelit. Należy również ograniczyć spożycie soli i alkoholu. Zaleca się skontaktowanie z dietetykiem, by ten ułożył odpowiednią dietę pod indywidualne potrzeby chorego.

 

  • Ruch to zdrowie

Ruch nie tylko wspomaga rehabilitację. Jest również ważny przy zapobieganiu odleżynom. Chwile spędzone stojąc odciążają wszystkie miejsca, w których mogą powstać odleżyny. Ruch pobudza również krążenie i przyczynie się do zrzucenia masy ciała. Jeśli chory jest w stanie, powinien jak najczęściej unosić się na rękach lub pochylać się na boki czy do przodu. Nie tylko przyniesie mu to ulgę, ale i przyczyni się do zapobiegania odleżynom. W profilaktyce najważniejsza jest czujność i poświęcenie opiekuna. Regularnie należy oglądać wszystkie miejsca narażone na powstanie odleżyn, by w razie potrzeby natychmiast podjąć leczenie.