Zaproszenie urodzinowe – komu przesłać?

Urządzając przyjęcie urodzinowe, jedną z głównych kwestii jest wybór gości, z którymi pragniemy uroczyście ten dzień świętować, by móc rozesłać zaproszenia urodzinowe.

Ilość zaproszeń urodzinowych, które wyślemy do rodziny i przyjaciół, jest zależna od nas samych, ale również od funduszy, które chcemy na ten cel przeznaczyć. Nie można zapominać, że im więcej gości, tym większe wydatki związane z przygotowaniem przyjęcia urodzinowego. Jednak spędzenie tego wyjątkowego dnia w gronie wszystkich naszych bliskich już samo w sobie jest pięknym urodzinowym prezentem.

 

Gdy zapraszamy rodzinę i przyjaciół
Najbardziej grzecznościową formą jest dostarczenie wszystkich zaproszeń osobiście. Jednak należy liczyć się z tym, że nie zawsze jest to możliwe. Mimo tak powszechnego dostępu do Internetu, czy telefonów, zaproszenia należy wysłać tradycyjnie listem. Niedopuszczalne i w złym guście jest przesyłanie zaproszenia urodzinowego SMS'em, bądź e-mailem. Pisząc zaproszenie urodzinowe przede wszystkim należy wymienić z imienia i nazwiska zapraszane osoby, bądź dołączyć wzmiankę o osobie towarzyszącej - chyba, że takich osób nie przewidujemy i pragniemy zaprosić jedynie znajomych nam gości. W przypadku jednak, gdy wiemy, iż zaproszona osoba z chęcią przyszłaby z osobą towarzyszącą, która jest znana również solenizantowi, dobrze jest, aby w zaproszeniu znalazło się także miejsce dla niej. Będzie to bardzo miły gest w stronę gości przyjęcia urodzinowego. Dobrym posunięciem będzie również wcześniejsze zdecydowanie, czy zapraszamy tylko najbliższą rodzinę, czy również tą dalszą. Nikt nie powinien poczuć się zlekceważony, czy pominięty w tym wyborze. Trzeba również podjąć decyzję, czy zapraszamy wyłącznie rodzinę, czy również znajomych. Z racji różnic wynikających z różnorodności wieku, czasami połączenie starszego i młodszego pokolenia może przysporzyć nieco kłopotów. Przy dobrej organizacji nie powinno to jednak zakłócić uroczystości. Wysyłając zaproszenie, można poprosić o potwierdzenie przybycia, dzięki temu zyskamy pewność, ilu gości należy się spodziewać.

 

Gdy zapraszamy osoby z dalszego otoczenia
Zazwyczaj na tak osobiste spotkania, jak przyjęcia urodzinowe, zaproszenia wysyła się najbliższej rodzinie i znajomym. Istnieje jednak bardzo sympatyczna możliwość zaproszenia osób z miejsca pracy lub nauki, z którymi nie jesteśmy aż tak związani, lecz pominięcie ich mogłoby zostać uznane za niegrzeczne. Oczywiście, nie musimy kierować się tymi względami, gdyż przyjęcie powinno być dla nas przyjemnością, ale dobrze jest to zawczasu przemyśleć. Przykładem takiego dylematu może być szef, bądź kierownik naszego miejsca pracy. Jeśli utrzymujemy w firmie dość koleżeńskie stosunki, takie zaproszenie na pewno nie zostanie odebrane jako poufałość. Należy pamiętać jednak, by nie dopuścić do sytuacji, w której zapraszamy wszystkich współpracowników oprócz jednej, mniej znanej lub lubianej osoby. Taka sytuacja zostałaby źle odebrana szczególnie przez pominiętą osobę. Zaproszenie tych, z którymi pracujemy, jest przecież doskonałą okazją do polepszenia lub nawiązania przyjaznych stosunków. Zaproszenie urodzinowe powinniśmy również zawsze wysłać w sytuacji, gdy to my zostaliśmy wcześniej zaproszeni, a teraz - w geście odwdzięczenia się za gościnę - zapraszamy sami. W innym wypadku należy spodziewać się, że w przyszłości najprawdopodobniej to nas ktoś pominie, planując swoje przyjęcie urodzinowe.