Zaproszenie urodzinowe: propozycje tekstów

Starannie zaprojektowane zaproszenie urodzinowe powinno zawierać ogólne informacje dotyczące przyjęcia jak również elementy nadające mu bardziej osobisty charakter.

Zaproszenie urodzinowe jest wizytówką jubilata. Jednocześnie może się stać wyjątkową pamiątką czy arcydziełem ze względu na formę jej wykonania. To zależy tylko od wyobraźni i czasu.

Informacje na zaproszeniu

Najważniejsze są informacje dotyczące miejsca organizowanego przyjęcia, godziny, daty (nie wszyscy mogą pamiętać, ale też wiele osób przekłada imprezę na dogodniejsze terminy). Oczywiście niezwykle ważny jest własnoręczny podpis. Dzięki temu w dobie komputerów kontakt międzyludzki zachowuje wyjątkowe znaczenie. Wszystkie dane muszą być dobrze widoczne i czytelne, na przykład poprzez pogrubienie lub wyróżnienie w inny sposób kluczowych słów. Istotny jest również adresat zaproszenia urodzinowego. Pierwszą kategorię stanowi grupa wiekowa. Inaczej pisze się z myślą o młodzieży, inaczej do osób starszych. W pierwszym przypadku elementy slangu kulturowego czy język potoczny nie są niczym złym. W drugim wskazany jest ton oficjalny. Należy też zwrócić uwagę na stopień pokrewieństwa. Zapraszając rodzeństwo można sobie pozwolić na większą frywolność niż wobec dziadków, do których odnosi się z szacunkiem. W końcu najistotniejszym elementem jest poziom relacji między jubilatem a osobami zapraszanymi. Do tego punktu odnoszą się wszystkie pozostałe. Czasem trzeba kogoś zaprosić z grzeczności, mimo że stosunki nie są najlepsze. Indywidualne zaproszenia są zawsze lepiej postrzegane niż "masówki". Jeśli to tylko możliwe i czas na to pozwala, warto się postarać i każdemu oddzielnemu zaproszeniu urodzinowemu nadać wyjątkowy charakter poprzez dodanie czegoś od siebie. Może to być dopisek, rysunek lub zdjęcie. Osoby z bogatą wyobraźnią mogą stworzyć filmik z zaproszeniem, klip muzyczny, wierszyk lub rebus z zaszyfrowaną wiadomością.

Przykłady zaproszeń

  • Wielka radość mnie czeka / Jako poczciwego człowieka / Rocznica narodzin się zbliża. / Na świat ten przybyłem / Wiele zobaczyłem / Ciebie na przyjęcie zaprosić postanowiłem! / Proszę, nie zwlekaj / Przybywaj z daleka / Gościu mój miły!
  • W dniu 12 czerwca kończę 12 lat! Przyjdź proszę na Grunwaldzką 11a/1 o 18:00, chciałabym świętować razem z Tobą. Zabierz ze sobą uśmiech i dobry humor, przydadzą się!
  • Mam zaszczyt zaprosić Szanowną Panią Jadwigę Kowalską na przyjęcie urodzinowe, które odbędzie się dnia 12 czerwca przy ulicy Grunwaldzkiej 11a/1. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00. Gwarantuję wyśmienitą zabawę!
  • W sobotę za tydzień (12 czerwca) kończę 23 wiosny! Z tej okazji, chciałam Was zaprosić na domówkę, to będzie niezapomniany melanż. Zapewniam wikt i opierunek, do pełni szczęścia brakuje mi tylko moich cudownych przyjaciół. Wbijajcie śmiało drzwiami i oknami. O 18:00 wielki start!