Zasady pokera dla początkujących

Poker występuje w wielu odmianach, jednach najpopularniejsze to odmiana klasyczna i hold'em, w których przebiegi gry różnią się od siebie wyraźnie.

Poker zwany jest królem gier hazardowych. Niemalże każdy o nim słyszał, a wielu również grało. Stał się nieodłącznym elementem współczesnej popkultury, a określenie „pokerowa twarz”, oznaczające tajemnicze oblicze pozbawione emocji weszło na stałe do języka potocznego. Tą bardzo interesująca grą cieszyć możemy się również w wersji zupełnie nie hazardowej, grając z przyjaciółmi specjalnymi żetonami lub wręcz używając do zakładów, będących nieodłączną częścią gry, zwykłych zapałek.

Poker klasyczny

Tradycyjna, najpowszechniejsza odmiana gry polega na rozdaniu każdemu z grających pięciu kart. Po ich obejrzeniu, gracze na zmianę obstawiają, czyli powiększają pulę rozgrywki o określoną sumę pieniędzy, żetonów czy symbolicznych zapałek. Po tej czynności możemy wymienić, lub nie, od 1 do 4 kart. W niektórych wariantach gry istnieje możliwość wymiany wszystkich kart. Po tej czynności znowu następuje runda obstawiania. Jeśli żaden z graczy wcześniej nie spasował, wykładamy karty, a zgromadzoną pulę przejmuje gracz o najwyższym układzie kart. Hierarchia układów wygląda następująco: „najwyższa karta” – wygrywa gracz z najstarszą spośród wszystkich widocznych na stole licząc od asa do dwójki, w przypadku remisu – decyduje następna karta i tak, aż do piątej. „para” – dwie karty jednego rodzaju, „dwie pary”, „trójka” – trzy karty tego samego typu”, „strit” – pięć kolejnych kart w różnych kolorach, najniższy strit mieści się od 2 do 5, najstarszy – od 10 do asa, „kolor” – pięć kart w tym samym kolorze, kier, karo, trefl lub pik, „ful” – trójka i para, o ważności fula decyduje starszeństwo trójki, „kareta” – cztery takie same karty jednego rodzaju i „poker” – strit w kolorze. Najwyższym pokerowym układem jest „królewski poker”, czyli karty od 10 do asa w jednym kolorze.

Poker texas hold'em

Ta odmiana gry stała się bardzo popularna, ze względu na mnogość turniejów obsadzanych przez doskonałych graczy, a także wiele internetowych serwisów poświęconych temu rodzajowi rozgrywki. W pokerze texas hold ‘em dostajemy na rękę tylko dwie karty, po czym następuje runda obstawiania. Następnie krupier wykłada na stół trzy karty, wspólne dla wszystkich – „flop”, znowu obstawianie, kolejna wspólna karta – „turn”, licytacja i ostatnia wspólna karta - „river”. Po niej następuje ostatnia runda obstawiania i jeżeli został więcej niż jeden gracz z kartami w ręku wygrywa najlepszy układ 5 kart zbudowany z 2 kart gracza i trzech z pięciu wspólnych. Hierarchia wartości układów jest identyczna, jak w pokerze klasycznym. W obu wariantach rozgrywki możliwe jest urozmaicenie w postaci zakładów „w ciemno”, przed obejrzeniem kart, co znacznie wpływa na dynamikę rozgrywki. W większości gier texas hold’em, dwóch graczy musi obstawić w ciemno, tak zwany duży i mały „blind”.