Zasady używania olejków eterycznych

Używanie olejków eterycznych w domu wymaga przestrzegania pewnych zasad zwłaszcza przez kobiety w ciąży, alergików, osoby z nadciśnieniem i stanami zapalnymi oraz dzieci do 12 roku życia.

Aromaterapia coraz częściej przekracza drzwi specjalistycznych gabinetów na rzecz prywatnych domów. Zapachy olejków eterycznych potrafią zrelaksować po ciężkim dniu, dodać energii z rana, a nawet łagodzą objawy chociażby przeziębienia. Powszechne stają się aromaterapeutyczne linie kosmetyków do codziennej pielęgnacji ciała, ale największa siła tkwi w silnie skoncentrowanych olejkach eterycznych. Z uwagi na ten fakt istnieją zatem reguły ich stosowania, o których zawsze należy pamiętać.

Zasady bezpieczeństwa podczas aromaterapii

Aromaterapia ma być przede wszystkim zabiegiem niosącym korzyści dla ogólnego samopoczucia, dlatego najważniejszym faktem jest używanie olejków eterycznych wiadomego pochodzenia, od sprawdzonych producentów. Jest to istotne, ponieważ jedynie te naturalne posiadają właściwości terapeutyczne. Aby zabieg był przyjemny przy wyborze zapachu warto kierować się przede wszystkim własnym gustem i wybrać po prostu ulubiony. Podstawową zasadą bezpiecznego korzystania z tych substancji zapachowych jest bezwzględny zakaz stosowania ich doustnie. Są one silnie skoncentrowane, dlatego też nie wolno ich stosować bez uprzedniego rozcieńczenia. Zawsze należy się stosować do wskazówek producenta na opakowaniu, zwykle jest to 5-10 kropli w specjalnych kominku do aromaterapii oraz 15-20 kropli dodawanych do kąpieli w wannie. Alergicy przed ich zastosowaniem powinni wykonać test kontrolny, który polega na rozcieńczeniu kropli preparatu w łyżce oliwy i w takiej formie wetrzeć za ucho dwie krople mieszanki. Jeżeli po 12 godzinach nie występują reakcje alergicznie, można bezpiecznie korzystać z aromaterapii. Jeżeli mieszanka z olejków eterycznych dostanie się do oczu należy przemyć je mlekiem, ponieważ są one rozpuszczalne w tłuszczach.

Przeciwskazania w korzystaniu z dobrodziejstw aromaterapii

Warto pamiętać, że korzystanie z olejków eterycznych nie zawsze może być przyjemne. Istnieją przeciwskazania w przypadku niektórych chorób. Olejki eteryczne o zapachu tymianku nie są polecane dla osób z nadciśnieniem, o zapachu kopru, rozmarynu i hyzopu - dla osób z epilepsją. Z masażów aromateraupetycznych powinny natomiast zrezygnować osoby z zakrzepicą żył, żylakami, ranami i zakażeniem skóry. Po zastosowaniu zapachów cytrusowych przez 6 godzin przeciwskazane jest opalanie. Kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne powinny zrezygnować z używania olejku o zapachu geraniowym, a kobiety w ciąży powinny unikać tych o zapachu bazylii, tymianku, rozmarynu, cedru, brzozy, jaśminu, majeranku, jałowca, mięty pieprzowej oraz goździka. Olejki eteryczne stosowane u dzieci do 12 roku życia wymagają nadzoru aromaterapeuty z odpowiednim certyfikatem. Ważne jest zastosowanie do wszystkich tych reguł, ponieważ właściwy efekt terapeutyczny olejków eterycznych osiągnięty zostanie przy właściwym ich stosowaniu.