Zatoka Kvarnerska dobrym miejscem na wakacje

Położona w Chorwacji Zatoka Kvarnerska to świetne miejsce na wakacje - pełne bujnej roślinności, słonecznych plaż i zabytków.

Zatoka Kvarnerska położona jest w północnej części Adriatyku. Znana z walorów turystycznych, jak plaże, słoneczna pogoda, zabytki, piękna roślinność. Bez wątpienia jest to świetne miejsce na wakacje - na przykład wyspy Rab lub Krk. To jedne z najbardziej znanych, obok wysp Cres i Pag ośrodków turystycznych w tym regionie.

 

 

  • Rab

Wyspa Rab charakteryzuje się skalistymi zatoczkami, piaszczystymi plażami i łagodnym klimatem. Najważniejszym miastem na wyspie jest Rab – kiedyś władzę sprawowała nad nim miedzy innymi Wenecja (do dziś zachowała się cześć weneckiej zabudowy) czy królowie węgierscy. Rab, podobnie jak cała zatoka Kvarnerska to dobre miejsce na wakacje – obok piaszczystych plaż turystów przyciągają także piękne zabytki. W Rab jest to między innymi szesnastowieczna renesansowa Loggia miejska przy ulicy Sdreanja, w pobliżu znajduje się także Brama Morska, która prowadzi na rynek. Tam wybudowano na przykład interesujący Pałac książęcy z trzynastego wieku. Turyści z pobytu w Rab z pewnością zapamiętają charakterystyczne dzwonnice, które są jedną z wizytówek miasta. Warto zobaczyć także świątynie, których nie brakuje: klasztor i kościół świętego Andrzeja , kościół świętego Franciszka , klasztor Franciszkanek czy katedrę Mariacką. W Rab jest także przystań promowa oraz informacja turystyczna. Inne warte uwagi miejsca na wyspie Rab to Kampor oraz Lopar z licznymi plażami – turyści mogą skorzystać tam ze świetnych warunków do uprawiania sportów wodnych - nurkowania, windsurfingu czy żeglarstwa.

 

  • Krk

Największa wyspą w Zatoce Kvarnerskiej jest Krk. Połączenie z lądem zapewnia most, dzięki czemu można dostać się na lotnisko międzynarodowe. Sama wyspa znana jest na przykład z różnorodnej roślinności, głównie na zachodnim brzegu wyspy. Warto odwiedzić takie miejscowości jak Omisalj, Kosljun, Baska, czy Krk. W tej ostatniej zachowały się mury i bramy weneckie: Morska, Górna i Miejska (z wieżą strażniczą). Inne interesujące zabytki to katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z dwunastego wieku oraz kościół świętego Kwiryna, w którym znajduje się siedziba Muzeum Diecezjalnego. Uwagę turystów zwraca także zamek Frankopanów z dwunastego wieku. Na jego terenie znajdują się też dwa kościoły: Matki Boskiej i świętego Franciszka. Zatoka Kvarnerska oferuje turystom wiele atrakcji - nie inaczej jest na wyspie Krk.