Zatrucie pokarmowe: pierwsza pomoc

Zatrucie pokarmowe może być groźne, dlatego też każdy powinien wiedzieć, jak je rozpoznać, jakich leków użyć i kiedy udać się do lekarza.

Zatrucie pokarmowe najczęściej grozi wiosną i latem, a najwięcej przypadków notuje się w czasie upałów. Ich powodem jest prawie zawsze brak higieny i niewłaściwe przechowywanie artykułów spożywczych. Najgroźniejsze potrawy, które powodują zatrucie to sałatki z majonezem, ryby i tatar. Zatrucie mogą wywołać rozmrożone lody i wszelakiej maści produkty, do których produkcji używa się jaj (ciastka deserowe, kremy, majonez). Co roku media informują o dziesiątkach przypadków zbiorowych zatruć, do których dochodziło w miejscach żywienia zbiorowego. Często zatrucie jest związane z zakupem jakiegoś zarażonego bakteriami produktu.

Bakterie przyczyną zatruć
Najczęściej zatrucie pokarmowe wywoływane jest przez dwie bakterie: salmonellę i gronkowca. Ta pierwsza jest zazwyczaj związana z zatruciami spowodowanymi użyciem niewłaściwie przygotowanych jaj kurzych, druga raczej z produktami mięsnymi. Zatrucie pokarmowe objawia się zawsze w ten sam sposób, inne może być jedynie nasilenie objawów. Pierwsze objawy to gorączka, bóle brzucha, biegunka i wymioty. Zatrucie spowodowane bakteriami gronkowca wiąże się z wystąpieniem objawów już po trzech godzinach. Zatrucie pokarmowe, spowodowane salmonellą objawia się najwcześniej po dwunastu godzinach.

Pierwsza pomoc, gdy zaistnieje zatrucie pokarmowe
Podstawową rzeczą przy zatruciu jest zastosowanie głodówki. Jest ona konieczna, albowiem pomaga organizmowi oczyścić się z toksyn. Trzeba również pić dużo wody lub innych płynów, pozbawionych cukru. Może to być mięta lub herbata. Płyny pomagają w oczyszczeniu organizmu oraz zapobiegają odwodnieniu, do którego może dojść przy uporczywej biegunce (jest ona intensywna zwłaszcza przy zatruciu salmonellą). Do wypijanych płynów można dodać Gastrolit. Jest to preparat, który zapobiega odwodnieniu organizmu. Dodatkowo uzupełnia on elektrolity, które organizm utracił w trakcie biegunki. Innym lekiem, który warto zastosować przy uporczywej biegunce, związanej z zatruciem jest węgiel medyczny. Można go zażywać w dużych dawkach, sięgających nawet trzydziestu tabletek na dobę (w zależności od intensywności biegunki). W zatruciach pomóc może też Smecta, lek w saszetkach, który łagodzi intensywne biegunki. Jeśli zatrucie wystąpiło u dziecka lub niemowlęcia i nie ustąpiło po kilku godzinach, koniecznie trzeba udać się do lekarza, albowiem dziecku grozi odwodnienie. Zatrucie pokarmowe o osoby dorosłej powinno ustąpić po dwudziestu czterech godzinach. Jeżeli tak się nie dzieje, również konieczna będzie wizyta u lekarza.