Zawartość walizki

Stetoskop, ciśnieniomierz, opatrunki i bandaże – te, a także wiele innych interesujących i niezbędnych przedmiotów stanowi zawartość walizki lekarskiej.

W dawnych czasach, gdy siedziby ludzkie były w dość dużym oddaleniu, torby lekarskie często służyły medykom przy wizytach w domu i były kompletowane przez właściciela w oparciu o konkretne wezwanie. Obecnie, zawartość walizki lekarskiej ich właściciele dobierają sami, na rynku dostępne są też torby od razu skompletowane, bardzo przydatne w sytuacjach kryzysowych czy wymagających możliwie jak najszybszej reakcji. Ich cena różni się jednak mocno w zależności od wnętrza - od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Wygląd
Tradycyjna walizka lekarska wyglądem przypomina tubę i jest wykonana ze skóry. Dzięki wygodnemu uchwytowi jest poręczna do noszenia, a szerokie otwarcie wykończone metalem ułatwia przechowywanie w niej większych przedmiotów. Niektóre walizki lekarskie, posiadające ciekawą historię lub jakieś szczególne, indywidualne cechy stają się przedmiotami dla kolekcjonerów, w gruncie rzeczy służą one jednak do przechowywania i przenoszenia drobnych artykułów medycznych, jak leki, opatrunki czy inne środki niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy.

Podstawowe wyposażenie
Zawartość walizki lekarskiej może różnić się nieco w zależności od firmy, która ją wyprodukowała (lub od indywidualnych potrzeb i wymagań właściciela). W jej skład wchodzą takie przedmioty jak stetoskop - służący do osłuchania serca i klatki piersiowej pacjenta, a czasem także jego brzucha; otoskop - przyrząd do wziernikowania i badania ucha, ciśnieniomierz potrzebny do mierzenia ciśnienia krwi. Opaska uciskowa na ranę, szczypce chirurgiczne, nożyczki i skalpel są kolejnymi ważnymi elementami walizki lekarskiej. Powinny znaleźć się w niej też pewne leki, jak na przykład aspiryna, różnego rodzaju środki przeciwbólowe, sole trzeźwiące, środek przeciwbakteryjny, płyn antyseptyczny i różnorodne antybiotyki, a dodatkowo także siatka opatrunkowa oraz bandaże - dziany i elastyczny. Wszystkie te przedmioty mają za zadanie pomóc lekarzowi w określeniu stanu zdrowia chorego, udzieleniu pierwszej pomocy czy też ustabilizowaniu stanu pacjenta, zanim zostanie on przewieziony do szpitala bądź kliniki.

Dodatkowe akcesoria
Poza wyżej wymienionymi przedmiotami w zawartość walizki lekarskiej mogą wchodzić także inne rzeczy, jak na przykład igła i nić do szycia rany, szwy, latarka diagnostyczna, młotek neurologiczny - służący do sprawdzania poprawności odruchów ścięgnistych (inaczej nerwowych) czy oftalmoskop - przyrząd do wziernikowania i badania oka. Wyposażenie torby, którą lekarz zabiera ze sobą jadąc do pacjenta - na przykład przy poradzie domowej lub nagłym wypadku - zależy od wezwania, jakie otrzymuje, gdy ma pod opieką konkretnych pacjentów. Z tego względu zawartość walizek lekarskich może niekiedy różnić się w przypadku różnych właścicieli - lekarz pierwszego kontaktu nie potrzebuje tylu rzeczy, ilu ratownik w ambluansie.