Zepsuta bateria w komórce – przyczyny i rozwiązania

Nieodpowiednie przechowywanie, częste ładowanie bądź zwykła nieostrożność mogą prowadzić do zepsucia się baterii w komórce i konieczności jej wymiany.

Zepsuta bateria w komórce może stać się poważnym problemem, gdy telefon jest przedmiotem codziennego użytku, na przykład wykorzystywany jest intensywnie w pracy. Uszkodzenia akumulatorów w komórkach mogą mieć różne przyczyny, skutek jednak dość często jest podobny - dłuższy czas ładowania, krótszy czas działania.

 

  • Dlaczego bateria się psuje
    Akumulatory, jakie znajdują się zwykle w komórkach, są ogniwami. Ogniwo jest to układ połączonych ze sobą katody i anody zanurzonych w elektrolicie, w którym samorzutnie przebiegające reakcje powodują przepływ prądu. Proces ładowania się i rozładowywania baterii to nic innego, jak odpowiednie reakcje chemiczne. Gdy telefon jest często ładowany w elektrolicie mogą powstawać złogi (czyli zbite grudki elektrolitu), które utrudniają przepływ jonów - zmniejszają pojemność baterii, a w efekcie mocno skracają jej żywotność. Także przechowywanie komórki w bardzo gorącym (na przykład w pełnym słońcu) lub bardzo zimnym (na przykład na parapecie okna w zimę) miejscu powoduje jej uszkodzenie. Im wyższa temperatura tym słabsza wentylacja baterii, co z kolei prowadzi do jej silnego nagrzewania się. Także zalanie baterii powoduje jej zepsucie - w wyniku zwarcia akumulator ulega całkowitemu rozładowaniu i nadaje się już tylko do wyrzucenia.
  • Rozwiązanie problemu - wymiana baterii
    Najlepszym wyjściem z sytuacji jest zakup nowego akumulatora. Zepsuta bateria w komórce jest niewygodna dla użytkownika, a z czasem może w ogóle nie zechcieć się naładować. Przy wymianie baterii na nową warto przejrzeć też listę zamienników oryginalnych akumulatorów. Są nierzadko dużo tańsze, a czasem też lepsze jakościowo, na przykład dłużej wytrzymują bez ładowania. Należy jednak wybierać bardzo ostrożnie, a gdy nie ma dobrego zamiennika - kupić baterię oryginalną. Oszczędzi to z pewnością kłopotów takich jak kolejna zmiana akumulatora w bardzo krótkim czasie.
  • Rozwiązanie problemu - formatowanie i reanimacja baterii
    Formatowanie to zabieg mający wydłużyć żywotność akumulatora. Przy pierwszych 2-3 ładowaniach należy zadbać o całkowite rozładowanie komórki (aż do jej wyłączenia się), a potem podłączyć do sieci na czas nie krótszy niż 12-15 godzin. Zdarzają się jednak takie sytuacje, kiedy nie ma możliwości wymienić zepsutej baterii w komórce na nową. W takim wypadku można zrobić uszkodzonej baterii reanimację. Jest to jednak metoda dość ryzykowna i niepolecana, najlepiej przeprowadzać ją na bateriach z góry spisanych na straty. Baterię z telefonu należy wyjąć, a potem owinąć w bibułkę i zamknąć szczelnie w plastikowym woreczku. Tak zabezpieczoną trzeba włożyć do zamrażalnika na okres 24 godzin. Po dobie mrożenia baterię należy wyjąć i pozostawić w suchym miejscu żeby się rozmroziła. Ważne jednak jest, by nie był to żaden grzejnik ani inne źródło ciepła, a zwykła pokojowa temperatura (20-24 stopnie). Gdy bateria będzie już nadawała się do włożenia z powrotem do komórki, należy ładować ją przez kolejne 21 godzin, a potem sformatować.