Zespół jelita drażliwego: co należy wiedzieć

Zespół jelita drażliwego to zaburzenie, którego przyczyną jest nieprawidłowa praca jelit oraz stres, leczony jest głównie przez zmianę stylu życia.

Zespół jelita drażliwego to przewlekłe schorzenie układu pokarmowego, które ma charakter czynnościowy. Oznacza to, że w budowie układu pokarmowego nie występują żadne zmiany czy wady, mogące wywołać objawy. Mimo prawidłowej budowy narządów, osoby chore na tę dolegliwość cierpią na bóle brzucha, biegunki, zaparcia, nudności i wymioty, zgagę, a także bóle głowy. U kobiet mogą występować dodatkowo zaburzenia miesiączkowania.

Przyczyny choroby

Przyczyny powstawania zespołu jelita drażliwego nie są do końca poznane. Prawdopodobnie wystąpienie choroby warunkowane jest przez interakcję kilku czynników, do których należą między innymi: specyficzne unerwienie jelit (ich nadmierna wrażliwość), nieprawidłowa perystaltyka, alergia na niektóre składniki pokarmów oraz infekcje pokarmowe (schorzenie to może się rozwinąć po przebyciu zatrucia pokarmowego). Inne czynniki, jakie mogą przyczynić się do rozwoju choroby to również spożywanie zbyt dużej ilości leków, predyspozycje uwarunkowane genetycznie, a także zmiany hormonalne (na przykład w okresie menopauzy lub andropauzy). Schorzenie to bywa czasem nazywane nerwicą jelit, co wskazuje na związek pomiędzy zachorowaniem, a występującym w życiu codziennym stresem. Dość często zapadają na nie osoby cierpiące na depresję lub inne zaburzenia lękowe.

Metody leczenia nadwrażliwości jelit

Niestety, do tej pory nie została odkryta skuteczna metoda leczenia zespołu jelita drażliwego. Obecnie stosowane środki mogą jedynie złagodzić nieprzyjemne objawy związane z tym schorzeniem. Osobom cierpiącym na tę chorobę polecane jest przede wszystkim prowadzenie zdrowego trybu życia – ich dieta powinna być złożona z urozmaiconych, lekkostrawnych posiłków, najlepiej zawierających dużą ilość włókien roślinnych i błonnika. Powinni także unikać spożywania pokarmów mogących wywoływać wzdęcia, takich jak na przykład fasola czy kapusta. Zalecane jest zrezygnowanie z picia alkoholu i palenia papierosów. O ile to możliwe, warto także unikać sytuacji stresujących, gdyż one zazwyczaj przyspieszają ataki choroby. Wspomagająco stosuje się również środki farmakologiczne, między innymi zwalczające biegunkę, przeczyszczające (przy zaparciach) oraz przeciwskurczowe (przy bólach żołądka). Jeśli chory cierpi dodatkowo na zaburzenia lękowe, warto skorzystać z pomocy psychologa. Poradzenie sobie z depresją dość często oznacza także złagodzenie lub zanik objawów drażliwości jelit. W celu eliminowania negatywnych skutków stresu można spróbować także metod alternatywnych, na przykład medytacji czy jogi.