Zespół Kawasaki - co należy wiedzieć?

Wysoka gorączka, obrzęk węzłów chłonnych oraz języka, dłoni, stóp i spojówek, to główne objawy zespołu Kawasaki – choroby, która może mieć groźne powikłania.

Zespół Kawasaki, zwany inaczej skórno-śluzówkowym zespołem węzłów chłonnych to choroba, która dotyka głównie dzieci poniżej 5 roku życia i częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Najwięcej przypadków zachorowań odnotowywanych jest wiosną i jesienią. Główną cechą choroby jest zapalenie naczyń krwionośnych (żył i tętniczek) o małej i średniej wielkości, nie posiadających błony mięśniowej.

 

 

  • Przyczyny i objawy zespołu

Przyczyny zespołu Kawasaki nie są do końca poznane. Lekarze podejrzewają jednak, że na wystąpienie choroby wpływ mają infekcje wirusami lub bakteriami (na przykład gronkowcem złocistym), które wywołują w nabłonku naczyń proces autoimmunologiczny (białe krwinki zaczynają zwalczać swoje własne komórki). Do podstawowych objawów, świadczących o chorobie, należą: wysoka temperatura, utrzymująca się przez co najmniej pięć dni i nie dająca się zbić antybiotykami, powiększone, twarde i bolące węzły chłonne oraz przekrwione i obrzęknięte spojówki. Inne objawy wystąpienia choroby Kawasaki to także truskawkowaty język (z powiększonymi brodawkami), wysypka, występująca głównie na kończynach i tułowiu (przypominająca odrę), obrzęk i zaczerwienienie grzbietów dłoni i stóp. Dodatkowo może wystąpić złuszczanie się naskórka, przede wszystkim na opuszkach palców dłoni i stóp, częstym objawem są także suche i pękające wargi. W przypadku powikłań może dojść do zapalenia wątroby, stawów lub opon mózgowo-rdzeniowych.

 

  • Leczenie choroby

Odkryty w latach sześćdziesiątych XX wieku zespół początkowo był uważany za niegroźne schorzenie. Dość często zdarza się, że objawy zespołu Kawasaki są tak łagodne, że przechodzą samoistnie, bez leczenia farmakologicznego. Czasem rodzice nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że ich dziecko cierpiało na tę chorobę. Jednak w około jednej czwartej przypadków, pomiędzy drugim a czwartym tygodniem choroby dochodzi do zapalenia naczyń wieńcowych oraz tworzenia się tętniaków, które mogą doprowadzić do śmierci chorego przez zapalenie osierdzia, niedokrwienie mięśnia sercowego lub jego zawał. Aby do tego nie dopuścić, dzieciom chorym na ten zespół podaje się w dużych dawkach immunoglobulinę oraz kwas acetylosalicylowy. Dzięki stosowaniu tej terapii śmiertelność z powodu choroby Kawasaki znacznie się obniżyła i obecnie wynosi około jednego procenta. Zespół wymaga różnicowania głównie z odrą i płonicą, gdyż ze względu na podobieństwo niektórych objawów (głównie wysypki) jest czasem z nimi mylony.