Złote gody dziadków: jak hucznie uczcić tę rocznicę?

Złote gody to świetna okazja aby uczcić miłość sędziwych małożonków. Istnieje kilka niezawodnych sposobow, aby upamiętnić ten czas.

Uroczystość 50 rocznicy zaślubin dziadków to nie tylko czas radości i szacunku dla nobliwych małżonków. To również nasze święto – dzieci, wnuków, a czasem nawet prawnuków. Bez babci i dziadka nie byłoby nas. Stanowią oni żelazny autorytet wyrażany w swoistym profesjonalizmie bycia ze sobą – są wzorem dla nas. Warto pamiętać o duchowym i symbolicznym wymiarze złotych godów i w tej atmosferze zabierać się za ich organizację.

Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich

Uroczystość ta może mieć formę ponownych zaślubin, przeprowadzonych jednak w atmosferze nieco luźniejszej. Można udać się do kościoła, i - w nawiązaniu do duchowego charakteru złotych godów - zorganizować odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Jeśli nie zasugerują tego dzieci jubilatów, to bardzo prawdopodobne, że oni sami, jako pierwsi wyjdą z taką propozycją. Niech uroczystość ma charakter rodzinny – warto zaprosić członków najbliższej rodziny i przyjaciół, aby wszyscy wspólnie świętowali złote gody naszych dziadków. Dobrym pomysłem może być odstępstwo od oficjalnego charakteru odnowienia przyrzeczeń i osobisty list, bądź wiersz przeczytany przez córkę lub syna. To wzruszający moment, który może tylko wzbogacić uroczystość. Warto zaopatrzyć się w ryż, aby godnie przywitać poza bramami kościoła "państwa młodych".

Wywiad środowiskowy

Złote gody są uroczystością upamiętniającą sakramentalne "tak" naszych dziadków. Warto dyskretnie wypytać jubilatów, albo osoby im bliskie, jakiej muzyki słuchało się w czasach, kiedy byli narzeczeństwem, jakie są ich ulubione piosenki, przy której melodii dziadek po raz pierwszy poprosił babcię do tańca. Tak przygotowana audioteka wywoła uśmiech na twarzach naszych dziadków, a po uroczystym obiedzie być może wyrwie ich do tańca.

Pamiątki i prezenty

Dobrym pomysłem jest księga pamiątkowa, do której każdy będzie mógł się wpisać i zamieścić osobiste życzenia. Poza księgą, świetną pamiątką jest także kolaż zdjęć z członkami rodziny w formie antyramy, którą będzie można powiesić w sypialni, bądź w pokoju gościnnym. Jeśli zdrowie i werwa nie opuszczają naszych dziadków można zastanowić się nad zafundowaniem im wycieczki. Pamiętajmy jednak o tym, aby jej trudy były jak najmniej dokuczliwe. Tak zorganizowana uroczystość złotych godów wywoła radość i fale ciepłych wspomnień u naszych dziadków, a w nas umocni te wartości, które przekazują nam oni niezmiennie, od pół wieku.