Znamiona skórne - skuteczne sposoby

Łagodne znamiona skórne można usunąć metodą laserową, krioterapii lub elektrokoagulacji, natomiast chorobowe zmiany na skórze wycina się chirurgicznie.

Znamiona skórne są to wrodzone przebarwienia skóry, które mogą mieć charakter barwnikowy, komórkowy, wirusowy, naczyniowy lub jeszcze inny. Pojawiają się najczęsciej w wieku dorosłym u wielu osób i zwykle nie są niebezpieczne dla zdrowia. Jednakże podejrzane znamię czy też umiejscowione w widocznym miejscu można łatwo usunąć.

 

 

  • Usuwanie znamion skórnych metodą laserową CO2 i krioterapii 

Metoda laserowa usuwania znamion skórnych jest bardzo komfortowa, ponieważ jest zwykle bezbolesna, nie występuje krwawienie oraz nie zostawia ona blizn. Zabieg polega na naświetlaniu zmiany skórnej laserem CO2, którego światło powoduje odparowanie wody w komórkach znamienia oraz wystąpienie zjawiska koagulacji. Wskazaniami do przeprowadzenia tego zabiegu jest usuwanie niechorobowych zmian skórnych, na przykład w celach kosmetycznych. Laserowo usuwa się zwykle pieprzyki. Metoda usuwania zmian za pomocą krioterapii polega zaś na kontrolowanym, miejscowym zniszczeniu tkanek niską temperaturą. Komórki znamienia skórnego zostają zamrożone podtlenkiem azotu. Zabieg trwa krótko i możliwe jest odczuwanie lekkiego pieczenia podczas niego, które ustępuje po kilku minutach. Po zabiegu zostaje pęcherz, który przez okres do 6 tygodni goi się całkowicie. Tę metodę wykorzystuje się do usuwania brodawek i innych znamion skórnych. W przypadku laserowego usuwania znamion, krioterapii czy elektrokoagulacji nie ma możliwości przeprowadzenia badania histopatologicznego czyli oceniającego czy zmiana ma charakter chorobowy. Dlatego też przed usuwaniem tymi metodami zmian lekarz powinien mieć pewność co do ich rodzaju - mogą być to tylko łagodne zmiany.

 

  • Chirurgiczne leczenie znamion na skórze oraz metodą elektrokoagulacji 

Przed decyzją o usunięciu znamienia skórnego trzeba koniecznie skonsultować się dermatologiem. Lekarz specjalnym urządzeniem, tak zwanym dermatoskopem, oceni typ zmiany na skórze. Jeśli istnieje jakiekolwiek podejrzenie o chorobowy charakter zmamienia, wtedy zostaje ono przeznaczone do usunięcia metodą chirurgiczną, a jego fragment poddany zostanie badaniu histopatologicznemu. Metoda chirurgiczna polega na wycięciu, najczęściej skalpelem, znamienia oraz zszyciu powstałej rany nićmi chirurgicznymi. Po zdjęciu szwów pozostaje na ciele niewielka blizna. Inną metodą usuwania zmian skórnych jest elektrokoagulacja. Polega ona na ścięciu białka w tkance za pomocą łuku elektrycznego czyli ciągłego wyładowania elektrycznego. Elektrokoagulacja powoduje obumarcie tkanki znamienia w wyniku jej termicznego uszkodzenia. Wygojenie powstałej blizny trwa 7-21 dni.